divadlo

Viktor Černický: Pli

22 konferenčných stoličiek a jasne ohraničený priestor predstavujú východisko pre predstavenie, ktoré osciluje na hranici medzi inštaláciou, cirkusom, performanciou a tancom.

Táto akcia sa konala v minulosti

PLI
Koncept / choreografia / performancia: Viktor Černický

Viktor Černický
Na Slovensku narodený multižánrový umelec Viktor Černický študoval v Ateliéri fyzického divadla v Brne. Rád skúma tenké línie na pomedzí tanca, fyzického divadla, súčasnej klauniády a cirkusu. Jeho práce, často vychádzajúce zo subjektívneho tela performera vo vzťahu k objektu, sa vyvíjajú do rôznych foriem scénického umenia.

Ako interpret vystupoval napríklad v predstaveniach L’Amour: Experiment (Jaro Viňarský, Marika Smreková 2015), Farewell(Dominique Boivin 2016), Chyba(Vít Neznal a kol. 2017), The Creep(Miřenka Čechová, 2017) alebo NEBOJ(Cie Mossoux – Bonté 2018). Zo svojim autorským debutom PAROLAPOLEA bol na festivale Česká Taneční Platforma 2017 nominovaný v kategóriách Tanečník roku a Tanečná inscenácia roku, a bola mu udelená špeciálna cena vo forme účasti na Choreographic Research Week na festivale B-Motion v Taliansku.

Jeho najnovšie sólo PLI, v ktorom jediný performer v limitovanom priestore pracuje s 22 stoličkami, sa stalo súčasťou Českej tanečnej platformy, z ktorej si odnieslo Cenu divákov a Hlavnú cenu Českej tanečnej platformy 2019. Bolo tiež súčasťou Pražského Quadriennale a festivalu TANEC PRAHA 2019. V súčasnosti pracuje Viktor na novom predstavení Prime Figures. Predstavenie s plánovanou premiérou v roku 2020 je inšpirované výtvarným umením a prvočíslami.

Zuzana Režná
Zuzana Režná vyštudovala Svetelný dizajn na JAMU v Brne. V rámci štúdia spolupracovala na mnohých predstaveniach Ateliéru fyzického divadla. Podieľala sa na tvorbe predstavenia Pisum Sativumbelgickej choreografky Karine Ponties. Zúčastnila sa kontinuálnych workshopov Inštitútu svetelného dizajnu v Prahe a študijného pobytu Erasmus na Art, Music & Dance Studies and Communication na Paris-Lodron Universität v Salzburgu. Absolvovala sedem mesačnú pracovnú stáž u Sasha Waltz & Guests v Berlíne. V súčasnosti spolupracuje na projektoch so zoskupením fyzického divadla tYhle. Okrem toho spolupracuje s Martou Kuczyńskou v Poľsku a švédskou skupinou Svalbard Company.

Lukáš Karásek
Lukáš Karásek bol poslucháčom Pierra Nadauda v ateliéri Klaunskej, scénickej a filmovej tvorby na JAMU v Brne. Počas štúdia zakúsil tvorbu s Alešom Janákom a Irinou Andrejevou z Teatr Novogo Fronta či s Karin Ponties z Dam de Pic. Zúčastnil sa tiež stáže Commedia dell’arte s Giovannim Fusetti ve Florencii. Absolvoval v roku 2013 s inscenáciouTešlon a Frkl, ktorú vytvoril společne s Florentem Golfierem. Po ukončení štúdia spolu s ním založil zoskupenie tYhle, ktorému sa venujú spoločne s Máriou Gourdain a Zuzanou Režnou. Mimo tYhle vedie dielne masiek v ateliéri, ktorý vyštudoval, účinkuje v anglickom vzdelávacom divadle a dva roky tesárčil.

Spolok ZDRUHESTRANY
 
je medzinárodný kolektív umelcov, ktorí sa aktívne podieľajú na produkcii i podpore umeleckej tvorby na poli súčasného fyzického divadla, tanca, performancie či klaunského umenia. Bol založený absolventmi Ateliéru fyzického divadla, ktorý na JAMU v Brne vedie Pierre Nadaud. Od roku 2013 členovia spolku ako skupina spolupracovali napr. s Danielom Gulkom, Pierrom Nadaudom, Jarom Viňarským, Dominiquem Boivinom alebo Philipom Priassom. Individuálne spolupracujú s viacerými českými i zahraničnými umelcami a združeniami, medzi inými s Cie Mossoux – Bonté, Maximom Didenkom, Spitfire Company, Tantehorse, Vít Neznal a kol., Naderom Rosano, spolkom tYhle, Le Cabaret Nomade, atď. Ako autori stoja za viac než desiatkou autorských projektov. Okrem Českej republiky sa predstavili tiež v Rakúsku, Slovinsku, Nemecku, Izraeli či na Slovensku.

Program festivalu Bratislava v pohybe 2019

--------

Vstup: 12€ / 7€

Viktor Černický: PLI from Tanec Praha on Vimeo.

Predstavenie vzniklo v spolupráci s: Buran Teatr Brno, CNK Záhrada v Banskej Bystrici (SK), Stanica Žilina-Zariečie (SK), Théâtre De L’arsenal ve Val-de-Reuil (FR), CIRQUEON Praha, Divadlo Alfréd ve dvoře, Studio Alta a Festival Bazaar, Divadlo Pôtoň (SK), Festival Kiosk (SK), Operaestate Bassano del Grappa (IT). Predstavenie vzniklo s finančnou podporou Ministerstva kultúry ČR a Štatutárneho mesta Brno.

Premiéra: 11. november 2018 / PONEC – Divadlo pro tanec

22 konferenčných stoličiek a jasne vymedzený priestor.

PLI je nový projekt Viktora Černického na pomedzí inštalácie, performancie, tanca a cirkusu, v ktorom sa jediný aktér po vzore barokového filozofa G. W. Leibniza naplno vrhá do schizofrennej rekonštrukcie sveta. Baroková robustnosť je nahradená priestorovou skromnosťou a ťažkopádne narastanie motívov kompenzuje materiálny minimalizmus. Architektúra priestoru alebo dizajn nášho myslenia – PLIje fyzickou reflexiou, ktorá konfrontuje krehkú stabilitu týchto štruktúr s nemennou dynamikou človeka.

Odporúčame

film

Summer of Soul

St 24.7.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
party

Hawaii Party

So 27.7.2024 / Good Life Club
odporúčame!
film

Nezanechať stopy

So 20.7.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Muž menom Ove

Frfloš, ktorého budete milovať, Dramatická komédia o nečakanom priateľstve, láske a o tom, aké dôležité je obklopiť sa správnymi...Viac
Št 8.8.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!