divadlo

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Moderná činohra a hudobný live-act odkazujúci na román Svedomie proti násiliu od Stefana Zweiga v réžii Alžbety Vrzgulovej. Z minulosti poznáme prípady tanečného moru či epidémie smiechu. Epidemicky sa šíriace zvláštne správanie sa kvalifikuje ako masová hystéria. Je to jeden z posledných únikov človeka, ktorý nedisponuje žiadnou mocou. Je to posledný slobodný a očistný moment, ktorým dokáže vyjadriť, že niečo nie je v poriadku.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Človek 21., 20. alebo 16. storočia, človek túžiaci, no ponižovaný, hľadajúci sebarealizáciu a vyšší zmysel, no aj náchylný nasledovať samozvaných spasiteľov. Človek nadčasový. V tme nočného klubu sledujeme jeho spoveď, krutosť aj zraniteľnosť.

Predstavenie 23.4. je v slovenčine s anglickými titulkami.

Text a réžia: Alžbeta Vrzgula
Dramaturgia: Peter Galdík
Výtvarno: Bet Moth
Hudba: Isobutane
Hrajú: Katarína Gurová, Lena Libjaková, Peter Ondrejička, Miloš Bulík, Juraj Ďurajka, Martin Krajčír
Choreografia: Zuzana Sehnalová
Produkcia: Katarína Andrejcová
Svetelný dizajn: Peter Dolog
Zvuková spolupráca: Juraj Čech

Vstupnépredpredaj 9€ / 4€ (zľavnené) // na mieste 12€ / 8€ (zľavnené)

Uhol_92 

Profesionálne nezávislé divadlo bolo založené vo februári 2017. Zakladajúcimi členmi sú Peter Galdík, Jakub Szatinský a Alžbeta Vrzgula. Zakladatelia Uhla sú narodení v roku 1992. Ako príslušníci prvej generácie Slovenskej republiky nazerajú na súčasnosť zo špecifického uhla pohľadu. Ich tvorba je spoločensko-politickým komentárom, venujú sa živým a angažovaným témam, ku ktorým pristupujú s kritickým odstupom a humorom.

Pracujú s vlastnými autorskými textami, nedivadelnými textami a remixmi už existujúcich dramatických textov. Ich tvorba sa stretáva s diváckym aj odborným ohlasom, o čom svedčia aj hosťovania na festivaloch a získané rezidencie.

Uhol_92 bol v roku 2019 jedným z troch zakladajúcich členov platformy Miesto M, ktorá mala za cieľ byť unikátnym divadelným centrom združujúcim nezávislé divadlá z bratislavskej scény (Divadlo DPM, GAFFA a Uhol_92). Tvorcovia z najmladšej generácie združili na dve sezóny pod jednou hlavičkou svoje tri (a viaceré) odlišné poetiky.

Alžbeta Vrzgula (1992)

Režisérka a autorka textov. Študovala na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala stáže vo francúzskom Poitiers a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne.

Ako asistentka réžie spolupracovala s režisérom Davidom Jařabom na inscenáciách Zatmenie (2017, Divadlo DPM), Strach (2016, Slovenské národné divadlo) a Obeť (2015, Divadlo Aréna). V roku 2017 spoločne s ročníkovými kolegami z katedry réžie a dramaturgie na VŠMU založila nezriaďované profesionálne divadlo Uhol_92. Pod jeho hlavičkou inscenuje prevažne vlastné autorské texty s presahom do remixov existujúcich dramatických alebo literárnych diel a tiež do kolektívnej autorskej tvorby. Vo vlastnej divadelnej tvorbe študuje slabé stránky v človeku, správanie sa pod tlakom totalitného myslenia. Hľadá a analyzuje každodenné zvláštnosti a malé zaváhania.

V rámci aktivít Uhla_92 iniciovala a koordinovala kultúrne podujatia Divadlo proti koncu sveta, pozostávajúce z prednášok, debát a umeleckých performancií, reflektujúcich tému klimatickej zmeny v umení. Je tiež kurátorkou podcastového kanálu Uhla_92 pod názvom Život je sen, ktorý sa venuje umeleckým reakciám na klimatickú zmenu (séria Zem na scéne s Milom Juránim), či otázke spoločenskej úlohy umenia (Kultúrne o kultúre). Pracuje tiež pre Vydavateľstvo Artforum a pre festival Pohoda. Sezónne spolupracuje s festivalom [fjúžn], zameraným na život nových menšín na Slovensku.

Odporúčame

party

Hodinový set: Krisie Kardio

Pi 16.8.2024 / Dom U Dobrého pastiera - Expozícia hodín
odporúčame!
film

Pamfir

St 24.7.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Ja, zloduch 4 (dabing)

Bývalý majster zločinu Gru, teraz elitný člen Ligy proti zloduchom, sa po siedmich rokoch vracia do akcie, aby čelil novému...Viac
Kino Mier Modra / Artkino Za zrkadlom / Kino Záhoran / Amfiteáter Senec / Amfiteáter Pezinok / Cinema City...
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

Stoned Jesus (UA) + Dopelord (PL) - open air

Koncom júla sa u nás zastaví legendárne ukrajinské trio Stoned Jesus. Ako support zahraju ich poľskí stoner/doom dritiaci...Viac
Ne 28.7.2024 / Pink Whale
odporúčame!