divadlo

Tisícdeväťsto

Komorná hra o legendárnom pianistovi.

 

Dátum premiéry:
10.05.2022, Ut
03.02.2023, Pi

Alessandro Baricco

„My sme hrali hudbu. S ním to bolo inak. On hral... Tie veci neexistovali predtým, ako ich zahral on, chápete? Neboli nikde. A keď vstal od klavíra, už zase neboli.“

Novecento. Tisícdeväťsto. To nie je číslo. Je to meno – meno legendárneho pianistu, ktorého poznali všetci pasažieri parníka Virginian a nielen oni. Loď bola jeho domovom, nikdy ju neopustil, no vo svojej fantázii navštívil mnohé miesta, ochutnal stovky jedál, dokázal cítiť tisíce vôní. K šťastiu nepotreboval nič, len klavír a príbehy cestujúcich. 
Tak o legendárnom pianistovi hovorí rozprávač v hre známeho talianskeho autora Alessandra Baricca. Baricco stvoril fascinujúceho hrdinu, geniálneho samouka, trochu zvláštneho chlapíka, ktorý z pohľadu sveta “tam vonku” neexistoval, a predsa o ňom a jeho hudbe toľkí počuli. A hoci celý život strávil zavretý v obmedzenom priestore lode, bol slobodnejší než mnohí z nás...

O Novecentovom živote sa dozvedáme ústami jediného herca, ale akoby sme sa spolu s ním ocitli na zaľudnenej palube Virginianu, kde každý večer kapela hrá jazz, občas niekto dostane morskú chorobu a kdesi vo vzdialenom svete sa odohrávajú dejiny. Tisícdeväťsto je príbeh o priateľstve, o zmysle bytia, o obyčajných veciach a o výnimočnosti.

Inscenácia pre komorný priestor Olympie je prvým projektom novej dramaturgickej línie Novej scény, v ktorej chceme predstaviť nové talenty. Spoznáte vďaka nej mladého, no už renomovaného režiséra Matúša Bachynca a tiež mimoriadne talentovaného mladého herca Jána Cibulu.

Nasadnite spolu s nami na parník Virginian a nechajte sa unášať strhujúcou hudbou i nezabudnuteľným príbehom mimoriadneho človeka ...

V predstavení mladého, no už renomovaného režiséra Matúša Bachynca sa predstaví mimoriadne talentovaný mladý herec a multiinštrumentalista Ján Cibula (známy aj z TV seriálu Pán profesor).

Inscenácia pre komorný priestor Štúdia Olympie je prvým projektom novej dramaturgickej línie divadla, v ktorej chcú predstaviť mladé talenty.

Premiéra: 10. mája 2022, Štúdio Olympia
Vstupné: 9 €

Text: Alessandro Baricco
Preklad: Barbora Vallová
Réžia: Matúš Bachynec
Dramaturgia: Martina Mašlárová
Scéna: Barbora Šajgalíková
Kostýmy: Ján Husár
Hudba: Ján Cibula
Účinkuje: Ján Cibula

Matúš Bachynec (1991). 
Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v ročníku prof. Romana Poláka. Už jeho študentské inscenácie zarezonovali a reprezentovali školu na domácich divadelných festivaloch (Dotyky a spojenia, Istropolitana, Akademický Prešov) aj v zahraničí (Encounter Brno, Zlomvaz Praha, Rainbow fest Petrohrad). Ako režisér pravidelne hosťuje v slovenských divadlách (SND, SKD Martin, DJGT vo Zvolene, DAB v Nitre, DJP v Trnave). Jeho doménou je slovenská klasika, ale inscenuje aj súčasné pôvodné texty s angažovaným presahom či inteligentné komédie. Príležitostne sa venuje aj prekladu a adaptácii, v súčasnosti je šéfredaktorom novín Sme národné. Medzi jeho najnovšie úspešné tituly patrí inscenácia s hudobnou témou Kým prídu Stouni... v Sále Činohry SND. 

Ján Cibula (1998)
Absolvent hudobno-dramatického odboru na Konzervatóriu Bratislava. Študent herectva na VŠMU. Hrá na viacerých hudobných nástrojoch, najmä na klavíri a má aj vlastnú kapelu. Hudobne naštudoval napríklad muzikál Lazarus Davida Bowieho v réžii Mariána Amslera (Divadlo Aréna). Okrem školských produkcií už dostal príležitosť aj v profesionálnych divadlách, postava pianistu v pripravovanej inscenácii Tisícdeväťsto je zatiaľ jeho najväčšou rolou.
Diváci ho môžu poznať aj zo seriálu TV Markíza  Pán profesor. 

 

Odporúčame

film

Je mi zo seba zle

Št 16.2.2023 / Kino Nostalgia
odporúčame!
iná akcia

Kurátorský výklad k výstave Straty a nálezy

Ne 12.2.2023 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
standup / talkshow

Dylan Moran: We Got This

Pi 3.3.2023 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
vážna hudba

Musorgskij, Čajkovskij, a Sibelius pod taktovkou Hosseina Pishkara

Št 2.2.2023 / Slovenská filharmónia
odporúčame!