divadlo

Štúdio tanca BB: 3x20 ženy

Martina Hajdyla Lacová, Lívia Méndez Marín Balážová, Zuna Vesan Kozánková – tri umelecké individuality vytvorili tri choreografie. Sme svedkami troch výpovedí, troch rozdielnych energií a emócií pretavených do pohybu. Každá z nich je svojbytným svedectvom a tematicky odzrkadľuje postoj a prežívanie autorky.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

3x20 ženy
Tancuje: 
umelecký súbor Divadla Štúdio tanca

Divadlo Štúdio tanca
v Banskej Bystrici zahájilo svoje pôsobenie pod vedenímMgr. Zuzany Ďuricovej Hájkovej v roku 1998. V roku 2018 dosiahlo úctyhodné 20. výročie. Za celú dobu existencie ponúka divákom odvahu, autenticitu, aktuálnosť a profesionalitu, čo je preň primárnym cieľom. Vo svojom umeleckom zameraní je striktné a vytrvalo razí cestu autorskej tvorby, s maximálnou podporou umelcov, ich tvorivého vyjadrenia a názoru. V tomto ponímaní je naozaj jedinečnou inštitúciou na Slovensku. Neustále iniciuje aj vznik pôvodných tanečných inscenácií a ich pravidelné uvádzanie.V rámci tohto poslania premiérovo uviedlo 52 celovečerných inscenácií, z toho5 predstavení pre deti a množstvo exteriérových a edukatívnych tanečných projektov.Okrem svojho zamerania je unikátne aj tým, že do slovenskej divadelnej tvorby prináša aktuálne trendy a reflektuje aj na spoločensko-politické problémy súčasnosti. V rokoch 2014 až 2017 sa divadlo stalo cez svoje aktivity a tvorbu aj občiansky činným subjektom, keď vystupovalo ako silný názorový oponent pseudonárodným a pseudokultúrnym tendenciám, spochybňujúcim podstatu a potrebu súčasného umenia. Divadlo Štúdio tanca doposiaľ uviedlo 1300 predstavení, z toho vyše 300 na hosťujúcich domácich a zahraničných scénach a svoju tvorbu prezentovalo pred vyše 116 000 divákmi.Svoje produkcie pravidelne uvádza na viacerých slovenských divadelných scénacha Slovensko reprezentovalo na prestížnych medzinárodných festivaloch v Česku, Poľsku, Maďarsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Nemecku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku, Švajčiarsku, Egypte, Japonsku a Indii. Charakteristické umelecké atribúty mu priniesli množstvo ocenení, okrem iného je držiteľom Ceny primátora Mesta Banská Bystrica a Ceny Ministra kultúry SR.

Program festivalu Bratislava v pohybe 2019

------

Vstup: 12€ / 7€ študent

Projekt 3×20 Ženy 
má výrazne súčasný inscenačný tvar, postavený na energii a výpovedi troch zaujímavých umeleckých individualít počas jedného večera. Divák sa môže tešiť na emócie, vysokú dávku profesionality a estetiky.

Po úspešnej inscenácii 3×20, ktorá mala premiéru 20. apríla 2018, ktorú vytvorili výlučne mužskí choreografi, v marci tohto roku malo premiéru predstavenie 3×20 Ženy,v ktorej sa tvorivej úlohy zhostili ženské choreografky Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová. Každá z troch choreografií je výpoveďou o stave a prežívaní ume­nia v odlišných svetoch a tematicky odzrkadľujú postoj každej z umelkýň.

Quat
Choreografia: 
Martina Hajdyla Lacová
Päť tanečníkov sa ocitá v priestore, v ktorom vládne „Squat“. Živočíšna, pudová pozícia – dramatická, či pitoreskná. Drep ako rozhodnutie. Skoncentrovaná energia.

Čin
Choreografia: Lívia Méndez Marín Balážová
Poďakovanie patrí Zebastiánovi, môjmu partnerovi, pre silnú podporu a asistenciu pri tvorbe a dramaturgii.
Čin, nečin, zločin. Aké dôsledky má naša ľahostajnosť, nestrannosť, či slepá dôvera v populárnych lídrov? Publikum je poslom veľmi dôležitej informácie, ktorej následky môžu ovplyvniť priebeh predstavenia. Interpreti sú zaneprázdnení pohybovými a hlasovými hrami, ktoré majú za úlohu zaujať publikum natoľko, že si ani nevšimnú, že sú spoluúčastníkmi zločinu.

Spaces
Choreografia: Zuna Vesan Kozánková
Nesmierna veľkosť vesmíru a jeho prázdnota. Vzdialenosť v jeho nekonečnosti, ale aj jeho bezprostredná prítomnosť v každej bunke nášho tela. Meditatívnosť plynutia, prepojenie, rituál.
Projekt Divadla Štúdio tanca 3×20 Ženy je vyústením dlhodobej práce divadla na udržiavaní kontaktov s perspektívnymi a rozvíjajúcimi sa umelcami. Umožňuje divákovi nahliadnuť na status choreografa a tvorby cez osobnosti, ktoré vychádzajú z podobného zázemia, no v súčasnosti pôsobia v odlišnom prostredí. Voľbou choreografov, ktorí reprezentujú slovenskú umeleckú tvorbu svojim pôsobením na slovenských i zahraničných scénach, divadlo oslovuje aj širokú verejnosť so záujmom o súčasné umenie. Reakcie divákov označovali predstavenie ako výnimočné, plné prekvapení, so skvelými tanečnými aj hereckými výkonmi tanečníkov; ocenili aj interakciu s divákmi a v závere harmóniu duše a tela.

Odporúčame

koncert

Son Lux (USA)

Inteligentný pop, experimentálna hudba a charizmatický hlas speváka skupiny Son Lux po piatich rokoch opäť v našom meste.Viac
Po 19.6.2023 / Majestic music club
odporúčame!
film

Srdce duba

1.4.2023 - 2.4.2023 / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
letný festival

Pohoda 2023

Pohoda sa bude konať druhý júlový víkend. Najlepší slovenský festival opäť ponúka výnimočne kvalitnú hudobnú dramaturgiu, nebudú...Viac
6.7.2023 - 8.7.2023 / letisko Trenčín
odporúčame!
koncert

Postpank Nacht na Garážach

Pi 14.4.2023 / Koncerty na Garážach
odporúčame!