divadlo

Adrienn Hód, Martina Hajdyla, Soňa Ferienčíková: Soft Spot

Experimentálne fyzické predstavenie zrodeného v spolupráci slovenských tanečníc Martiny Hajdyla, Soni Ferienčíkovej a maďarskej choreografky Adrienn Hód. Prostredníctvom improvizácie a výskumu fyzického tela skúmajú vzťah medzi telom, osobnosťou a významom.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
06.06.2022, Po

Čo vnímame, keď sa pozrieme na ľudské telo? Čo nám hovorí tvár, gesto, postavenie a pohyb tela? Ako komunikujeme prostredníctvom tela s ostatnými? 

Soft Spot si pohráva s rozostrovaním ľudských vlastností, pýta sa, čo nás ako ľudí definuje a obzerá sa po akomsi skrytom citlivom „mäkkom mieste” vo vnútri nás samotných.

„Soft Spot je experimentálnou štúdiou, ktorá spochybňuje zaužívané vzorce interpretácie a dekonštruuje tradičné pohybové konvencie. Divákov núti vykročiť mimo racionálne rámce uvažovania, necháva im však voľné pole pohybu. Dielo etablovanej choreografky Adrienn Hód oslovuje mimoriadnym fyzickým výkonom performeriek Martiny Hajdyly a Soni Ferienčíkovej, ktoré sa pri zobrazovaní akejkoľvek expresie či napätia musia spoliehať iba na vlastné telá. Čo všetko dokážeme telom komunikovať? Soft Spot má za sebou uvedenia na viacerých významných tanečných platformách a festivaloch, kde zbiera obdivné kritiky.“ (Michaela Pašteková)

Tvorivý tím

Choreografia A. Hód, 
Tvorba a interpretácia M. Hajdyla, S. Ferienčíková,
Hudobný skladateľ Á. Gryllus,
Dramaturgia Á. Szabó-Székely,
Pohybová spolupráca M. K. Canabarro,
Vizuálna spolupráca M. Júdová, Kostýmy L. Škandíková,
Svetelný dizajn T. Morávek,
Technická podpora D. Kozlík,
Produkcia R. Packová,
Producenti L. Šimášková / BOD.Y o.z., Jiří Hajdyla/ Me-Sa
Partneri koprodukcie ME-SA, BOD.Yngo, HODWORKS Tanec Praha z.ú. / PONEC – taneční divadlo, Platforma pre súčasný tanec, Asociácia Bratislava v pohybe

Soňa Ferienčíková je tanečnica, pedagogička, choreografka a zakladateľka BOD.Y o.z. Spolupracovala s mnohými slovenskými a medzinárodnými umelcami a skupinami a vystupovala v Európe, Mexiku, Izraeli a Číne. Jej sólo EveryWhen bolo nominované na slovenskú divadelnú cenu Dosky 2018.

Adrienn Hód je choreografkou a vedúcou osobnosťou medzinárodne uznávaného súboru súčasného tanca HODWORKS. Vo svojich výtvoroch dekonštruuje rámec tela, pohybu, priestoru a hudby a prekvapivo ich prestavuje.
Martina Hajdyla je tanečnica, pedagogička, choreografka a zakladateľka ME-SA. Vyštudovala Konzervatórium na Slovensku a Akadémiu múzických umení v Prahe. Získala ocenenie Tanečnica roka 2015 za predstavenie SuperNaturals.

BOD.Y je nezisková organizácia slovenskej tanečnej umelkyne Soňe Ferienčíkovej, ktorá sa zameriava na tvorbu a produkciu nových tanečných diel mladých slovenských a zahraničných umelcov. Záujem BOD.Y je zameraný na súčasný scénický tanec, ktorý spája performatívne disciplíny, ako aj na tanečné filmy, videoart a site specific performance. Zároveň iniciuje vznik nových diel a je otvorená návrhom umelcov zo všetkých oblastí. Diela BOD.Y sú prezentované na Slovensku, v Českej republike, Poľsku, Belgicku, Maďarsku, Nemecku, Španielsku a Lotyšsku.

Me-Sa
Skupina vznikla v roku 2008 ako otvorená platforma, ktorá spája autorské projekty s pozvaním hosťujúcich choreografov z československej i medzinárodnej tanečnej scény. V roku 2013 bola ME-SA prvýkrát zaradená na zoznam tzv. “Priority Companies” siete Aerowaves vďaka projektu Much More Than Nothing choreografickej dvojice Peter Šavel/Stano Dobák. Súbor bol trikrát nominovaný na ocenenie „Tanečná inscenácia roka“. V roku 2015 získala Martina Hajdyla Lacová, jedna zo zakladateliek ME-SY, ocenenie „Tanečnica roka“ za výkon v SuperNaturals, ďalšom projekte spoločnosti, ktorý je na prestížnom zozname Aerowaves, tentoraz za rok 2015. Martina Hajdyla Lacová bola nominovaná na Cenu Thálie 2016 za výkon v sólovom predstavení L – One of the Seven. ME-SA pravidelne prezentuje svoje projekty na významných festivaloch, ako sú Spring Forward, TANEC PRAHA, Česká tanečná platforma, APAP/NYC atď.

Predstavenie je súčasťou festivalu Slovenská tanečná platforma 2023. Pozrite si program celého festivalu.

Odporúčame

film

A máme, čo sme chceli

Slovensko-kanadský celovečerný film sa vracia do obdobia spred tridsiatich rokov, keď sa delilo Československo a zachytáva deň,...Viac
Amfiteáter Rača / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
odporúčame!
vážna hudba

Stories Quartet

Cyklus Hudobných záhrad uzavrie mladé ambiciózne sláčikové kvarteto Stories Quartet v záhrade novozrekonštruovaného Kaštieľa v...Viac
Kaštieľ v Čunove - záhrada / Zámocký park v Stupave
odporúčame!
festival

Viva Musica! 2024

Jubilejný 20. ročník festivalu Viva Musica! prinesie opäť to najkvalitnejšie zo sveta klasickej hudby. Tento rok sa môžete tešiť...Viac
4.7.2024 - 15.8.2024 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Stoned Jesus (UA) + Dopelord (PL) - open air

Koncom júla sa u nás zastaví legendárne ukrajinské trio Stoned Jesus. Ako support zahraju ich poľskí stoner/doom dritiaci...Viac
Ne 28.7.2024 / Pink Whale
odporúčame!