divadlo

Petra Fornayová: Komplementarita

Tanečné predstavenie Komplemenarita vzniklo na základe a k ikonickému dielu Stana Filka RETROOQS.F.12 farieb reality. Dielo je od (Po)Otvorenia galérie v decembri 2022 vystavené v premostení SNG. Pri tejto príležitosti bola premiérovo uvedená aj Komplementarita Petry Fornayovej.
Táto akcia sa konala v minulosti

Choreografia: Petra Fornayová
Tanec: Soňa Ferienčíková, Barbora Janáková, Soňa Kúdelová, Eva Priečková, Renáta Ptačin, Silvia Sviteková
Hudba: Ambróz Šulej 
Foto: Marek Jančúch

Trvanie: 20 min.

Vstupné: V rámci štandardého vstupu do SNG. Držitelia permanentky NDF 2023 vstup voľný.

Petra Fornayová sa venuje súčasnému tancu a divadlu. Absolvovala Právnickú fakultu UK, študovala na VŠMU a na EDDC v Düsseldorfe. Vytvorila viac ako 20 autorských predstavení – Zelená je tráva, Manifest možností, Koniec Koniec, Hra na budúcnosť, Opernball a i. – uvádzaných doma aj v zahraničí (Divadelná Nitra, Nová Dráma, Jamais Vu!Paris, Tanec Praha, HybajHo! Praha, Korespondance CZ a i.). Režijne uviedla diela Rafaela Spregelburda, Jany Bodnárovej či Ivana Vyrypajeva. Ako autorka či interpretka bola súčasťou mnohých domácich aj medzinárodných projektov (Théatre du mouvement v Paríži, spolupráce s Jánom Šimkom, Petrom Mazalánom a i.). Predstavenia Dance with Changing Parts (2018) a Patterns (2019), premiérovo uvedené na Opera Nova ND Praha, ktoré vytvorila v spolupráci s Cluster ensemble, boli  nominované na Cenu Nadácie Tatra banky. Za rolu vo filme Juraja Lehotského Nina bola v roku 2018 nominovaná na Národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2018. Vytvorila jednu z hlavných postáv vo filme Miry Fornay Žaby bez jazyka, ktorý bol nominovaný na cenu Český lev 2021 o.i. v kategórii najlepší film. V roku 2006 založila a doteraz vedie medzinárodný festival súčasného tanca Nu Dance Fest. Je členkou redakčnej rady časopisu pre súčasné umenie VLNA, jedna zo zakladateliek Asociácie súčasného tanca, ktorú vedie od roku 2001 a spoluzakladateľka kultúrneho priestoru A4. Je členkou Správnej rady AU v Banskej Bystrici.

Pozrite si kompletný program festivalu Nu Dance Fest 2023.

Odporúčame

divadlo

Divadlo Morgonrock: Vtedy pod Šlosbergom

So 31.1.2026 / Staré Lýceum
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

Korben Dallas

Kapela Korben Dallas predstaví a pokrstí svoj nový album v Majestic Music Clube.Viac
St 29.4.2026 / Majestic music club
odporúčame!
vážna hudba

Gustav Mahler - Symfónia č. 9

"Symfónia č. 9" Gustava Mahlera.Viac
26.3.2026 - 27.3.2026 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Spasiteľ z Dolných honov - derniéra

Nová inscenácia divadla DPOH vykresľuje prostredníctvom svojich postáv situáciu, v ktorej sme sa ako ľudstvo ocitli. V klientskom...Viac
Št 15.1.2026 / DPOH
odporúčame!