divadlo

Pavučina lží

Inscenácia Pavučina lží tematizuje dôležité problémy týkajúce sa dezinformácií na sociálnych sieťach a radikalizácie mladých ľudí práve prostredníctvom sociálnych sietí.

 

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
19.09.2023, Ut

Divadelné centrum sa dlhodobo venuje dokumentárnym divadelným inscenáciám pre mládež, ktoré prinášajú silné autentické príbehy z našej minulosti či súčasnosti.

Inscenácia Pavučina lží prináša príbehy ľudí z našej histórie a bezprostrednej súčasnosti, ktorí podľahli nebezpečným dezinformáciám a konšpiračným teóriám natoľko, že dokázali ničiť životy.

Hovorí o tom, prečo fungujú totalitné režimy na princípe obrovskej pavučiny lží a do akých lží sa môžeme dostať na internete a sociálnych sieťach dnes.

Ukazuje, ako fungovala propaganda v minulosti (za Slovenskej republiky 1939-1945) a ako v súčasnosti dochádza k manipuláciám, šíreniu fake news a radikalizácii na sociálnych sieťach.

„... Považujeme za dôležité ukázať, ako v súčasnosti funguje propaganda, ako dochádza k manipuláciám, šíreniu fake news a radikalizácii na sociálnych sieťach. A tiež ako fungovala propaganda v minulosti. V čase, keď viac mladých získava informácie o svete zo sociálnych sietí ako z overených médií a trávi o tretinu viac voľného času online ako offline, je to obzvlášť dôležité,“ objasňuje tému inscenácie jej autor a režisér Ján Šimko.

Hoci sa s dezinformáciami na rôzne účely pracuje už tisícročia, s rozšírením digitálnych médií našli novú živnú pôdu a čoraz nebezpečnejšie zasahujú do skutočného sveta. Žijeme vo svete, kde najväčším bohatstvom sú dáta. Sociálne siete fungujú na základe matematických algoritmov. Aj preto im niektorí hovoria Weapons of math destruction. Algoritmy kontrolujú každý náš pohyb na sociálnej sieti. Nielen komu dáme lajk alebo odpovieme, ale aj čo odpovieme. Analyzujú voľbu slov a emocionálne zafarbenie našej konverzácie, dokonca aj to, koľko nám trvalo, kým sme odpovedali. Drvivá väčšina ľudí sa práve takto dostane
k nejakému obsahu, ktorý zmení ich pohľad na skutočnosť. Až 69 percent užívateľov Facebooku, ktorí v skutočnosti vykonali nejaký radikálny čin, nemusel to byť hneď teroristický útok, sa radikalizovalo vďaka algoritmom Facebooku.

Po každom predstavení sa uskutoční diskusia s tvorcami a odborníkmi z IPčka a Ústavu pamäti národa.

Tvorivý tím:
text a réžia: Ján Šimko; dramaturgia: Zuzana Palenčíková, odborná spolupráca: Zuzana Juráneková a Marek Madro (IPčko), Ľubomír Morbacher (ÚPN), scéna: Diana Strauszová, kostýmy: Veronika Vartíková, Diana Strauszová, videoart: Boris Vitázek, kamera a strih: Peter Kotrha, hudba: Matúš Homola
účinkujú: Henrieta Virágová, Miloš Kusenda, Michal Rosík

Odporúčame

trh / gastro

Vegánske hody 2023

Ne 8.10.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Cirque Du Soleil: Ovo

19.10.2023 - 22.10.2023 / Zimný štadión Ondreja Nepelu (Tipos Aréna)
odporúčame!
divadlo

Halloween: Horror Show

Výpravná hororová comedy show, ktorá vás zavedie do podzemného sveta Bratislavy. Tam, kde plesajú upíri. Nebojte sa prísť...Viac
So 28.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Special guest: Flamenco Night

Ne 22.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!