divadlo
literárna akcia
prednáška / diskusia

Nová dráma/New Drama 2024: : Trojboj

Inscenované čítanie finálových textov je vyvrcholením súťaže Dráma 2024 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Trojboj vznikol v roku 2000 ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa Trojboj koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama. Organizátormi Drámy 2022 sú Divadelný ústav, Slovenské národné divadlo, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Štátne divadlo Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a Štúdio 12. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín. 

Trojboj aj tento rok pokračuje v tradícii prezentovania nových autorov. Ambíciou podujatia je stimulovať záujem diváka o súčasnú dramatickú tvorbu a súčasne osviežiť spôsob jej inscenačného uchopenia. Finálové texty budú predstavené prostredníctvom krátkeho inscenovaného úryvku. Súčasťou Trojboja budú opäť aj diskusie s autormi, s odbornou porotou súťaže Dráma 2023 a režisérom úryvkov o možnostiach a medziach slovenskej a českej súčasnej drámy.

Do 24. ročníka súťaže Dráma 2023 bolo prijatých 40 súťažných dramatických textov, z toho 24 textov v slovenskom a 16 v českom jazyku. Porota tento rok pracovala v nasledujúcom zložení: Ilona Smejkalová (dramaturgička Národného divadla v Prahe), Andrea Dömeová (dramaturgička Divadla ASTORKA Korzo ʼ90, vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu), Jakub Molnár (dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave), Peter Himič (dramaturg Činohry Národného divadla Košice) a Vladislava Fekete (riaditeľka Divadelného ústavu).

Meno víťaza súťaže DRÁMA 2023 sa dozvieme 18. mája 2024 počas záverečného slávnostného odovzdávania festivalových ocenení v rámci festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Počas tohto večera udelia svoje ceny aj Divadlo Jána Palárika v Trnave, Činohra Národného divadla Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, Štúdio 12 a partner súťaže Rádio Devín.

Režisérkou Trojboja bude tento rok režisérka, performerka a tvorkyňa na poli nezávislého divadla, Veronika Malgot. Je zakladateľkou Divadla Jedným dychom, pôsobila v Divadle elledanse, Štúdiu 12 a Divadle NUDE. Inklinuje k tanečným, pohybovým, imerzívnym, site-specific performanciám a práci s autorskými textami. Podieľala sa na vzniku viac než tridsiatich inscenácií. Mnohé z nich boli uvedené na festivaloch na Slovensku aj v Čechách. Spolu s inscenačnými tímami získala ocenenie DOSKY 2015 v kategórii Objav roka, Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma/New Drama 2019 za inscenáciu Ľúbim ťa a dávaj si pozor a za inscenáciu Roľa Cenu bratislavského diváka, Cenu študentskej poroty a Špeciálnu cenu odbornej poroty na festivale Nová dráma/New Drama 2022. 

Vstup voľný

Podujatie sa koná v rámci festivalu Nová dráma 2024. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

film

Aalto: architektúra emócií

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto? Podmanivá filmová výprava preniká do...Viac
So 29.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
film

Starý dub

Kino Film Europe / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Yotam Peled & Free Radicals: Where the Boys Are

Festival Bratislava v pohybe ponúkne predstavenie pre teenagerov. Prepojí súčasný tanec s bojovými technikami.Viac
Ut 25.6.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Umenie Fantastického Odhmotnenia

Trochu komplikovaný názov výstavy vychádza z jedného diela Júliusa Kollera. Neznamená to však, že výstava je venovaná ufológii či...Viac
28.3.2024 - 11.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!