divadlo

Maria Theresia - derniéra

Roland Baumgartner: Maria Theresia. Neoromantická opera v troch dejstvách v nemeckom jazyku so slovenskými titulkami. Réžia: Ladislav Adamik

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
11.10.2012, Št

Účinkujú: Katarína Juhásová-Štúrová / Louise Albrechtova, Tomáš Juhás / Miroslav Dvorský, Ján Galla / Theodore Coresi

Opera Slovenského národného divadla zaradila do svojho dramaturgického plánu nevšedné dielo súčasného rakúskeho skladateľa Roladna Baumgartnera Maria Theresia. Autor dielo v podtitule nazval neoromantickou operou v troch dejstvách, čím chcel akcentovať jeho komunikatívnosť v podobe ľahšieho žánru.

Aj keď sa skladateľ nedrží, podobne ako Straussov Gavalier s ružou, súdobých kompozičných techník, ale v atmosfére komentovaných historických faktov „národnostného babylónu“ stredoeurópskej monarchie navodzuje atmosféru „starých krásnych časov“ s viedenským šarmom páčivých melódií.

Dej opery sa sústreďuje na život panovníčky od útleho detstva, cez peripetie Pragmatickej sankcie, ľúbostného vzťahu s Františkom Lotrinským, až po slávnostnú korunováciu v Prešporku (1741), ako sa v tom čase Bratislava nazývala.

Ak chcete zažiť príjemný nostalgický večer s pokojným, ale možno trochu idealizovaným obrazom Rakúskej monarchie, neváhajte a navštívte predstavenia tejto opernej inscenácie.

Vstupné

30 €, 20 €, 14 €, 7 €

Kúpte si vstupenku cez Citylife.sk

Odporúčame

výstava

Milota Havránková - Modrá strecha

Milota Havránková je jednou z najvýraznejších osobností v dejinách slovenskej povojnovej fotografie až do súčasnosti. Je takmer...Viac
20.6.2024 - 10.11.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!
iná akcia

Bratislavské mineralogické dni

So 19.10.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
vážna hudba

Konvergencie: HK Gruber - Frankenstein!!: Iva Bittová, Konvergencie Ensemble

Ne 15.9.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!