divadlo

Iokasté

Javisková báseň o toxickej maskulinite od Hippónakta z Efezu po Donalda Trumpa. Antika zápasí so súčasnosťou, mýtus s #metoo. Príbeh kráľovnej, ktorá si - ako v antických tragédiách býva zvykom - užila utrpenia na niekoľko životov dopredu. Príbeh ženy, ktorá vždy bola na okraji záujmu mužov (dramatických postáv, ale aj dramatikov).
Táto akcia sa konala v minulosti

Príbeh postavy, ktorá v slávnej Sofoklovej tragédii dostáva najväčší priestor v momente, keď posol popisuje jej samovraždu.

Iokasté je pokus o feministickú pomstu na tomto mýte. Surreálne stretnutie antiky s našou realitou v inscenácii, ktorá prepája súčasný text s výraznou pohybovou a výtvarnou zložkou.

Koprodukčná inscenácia Iokasté Slovenského komorného divadla v Martine a českej scény Městská divadla pražská vznikla ako súčasť medzinárodného projektu Catastrophe, ktorý zastrešuje platforma Union des Théâtres de l’Europe (Únia európskych divadiel).

Základným dramaturgickým východiskom projektu je grécka dráma a mytológia ako dedičstvo európskej civilizácie, avšak ambíciou nie je inscenovať texty klasikov. Lukáš Brutovský tak vytvoril nový autorský text s jasnými spoločenskými a politickými odkazmi, v ktorom sa antické motívy prelínajú so súčasnosťou. Veľký priestor tu dostáva ženská hrdinka Iokasté, ktorá v antickom svete, modelovanom predovšetkým mužmi, bola akosi vždy na okraji záujmu. Svoj priestor si nakoniec musí vybojovať tak, že sa pomstí a to na samotnom mýte, ktorý napísali muži.

Inscenácia o toxickej maskulinite vyniká okrem zaujímavej reinterpretácie aj výraznou výtvarnou a pohybovou zložkou. Režisér Lukáš Brutovský tu už po druhýkrát spolupracoval so scénickým umelcom a výtvarníkom Jurajom Poliakom. Pod pohybovú spoluprácu sa podpísal mladý slovenský tanečník pôsobiaci v Česku Martin Talaga.

Réžia: Lukáš Brutovský
Účinkujú: Jana Oľhová, Petr Konáš, Juraj Poliak

Trvanie predstavenia: 95 minút

Predstavenie je súčasťou festivalu Nová dráma 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

iná akcia

Trh - Piac - Markt

7.10.2023 - 30.12.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Mono Fričová / Burgr / Chalmovský

Št 5.10.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Nebojsa

Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov.Viac
13.10.2023 - 4.11.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

Special guest: Flamenco Night

22.10.2023 - 18.11.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!