divadlo

Holokaust

Hra Viliama Klimáčka kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti.

Táto akcia sa konala v minulosti

 Vzhľadom na aktuálnosť témy a dianie vo svete, sme sa rozhodli uviesť inscenáciu Holokaust, príbeh o najhlbších jazvách, ktoré vznikli pri vytváraní novodobej slovenskej spoločnosti. Tvorcovia zobrazujú historické obdobie, evokované názvom hry, kontroverzným a moderným spôsobom.

Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.

Anna Králiková sa po revolúcii vracia do vlasti a chce reštituovať svoj majetok, až kým nezistí, že jej rodina ho v skutočnosti arizovala. Jej príbeh rámcuje dramatické osudy ľudí žijúcich na slovenskom území v čase, keď majoritné obyvateľstvo prežívalo materiálnu prosperitu a opájalo sa rozmachom kultúry, zatiaľ čo občania židovskej národnosti boli premiestňovaní do vyhladzovacích koncentračných táborov. Prvá časť hry sa odohráva v dobovej kaviarni a druhá kdesi medzi nebom a zemou, dávno po tom, ako hrôzy spojené s holokaustom slovenských židov odzneli a sú takmer zabudnuté.

Film Svätopluk - kráľ starých Slovákov vznikol len pre účely inscenácie ako súčasť umeleckého zámeru. Všetky jeho súčasti a ich vzájomná súvislosť sú umeleckou licenciou.

V predstavení Holokaust sú použité vycvičené nemecké ovčiaky. Zvieratá sú vycvičené odborne spôsobilými osobami a starostlivosť o ich výcvik, životné podmienky a zdravie prebieha v súlade so zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti a o zmene niektorých zákonov. Vycvičené živé zvieratá budú sprevádzané odborne spôsobilými osobami a budú mať náhubky.

Viliam Klimáček: Holokaust
Réžia:
Rastislav Ballek
Obsadenie: Polina Nikolaevskaya, Eva Matejková, Anežka Petrová a ďalší

Dĺžka podujatia: 2 hod. a 50 min. s 30 min. prestávkou

-------

Vstup: 12€

Upozornenie: Po prestávke nastane zmena sedenia.



Odporúčame

divadlo

Generácia Z: Zombies

Najnovšie výskumy ukazujú, že z takzvaných „zoomerov“ sa stávajú dve generácie, čoraz viac sa totiž prehlbuje priepasť medzi...Viac
28.1.2026 - 9.2.2026 / DPOH
odporúčame!
divadlo

Noc v Istanbule

Po 26.1.2026 / DPOH
odporúčame!
iná akcia

Ako prežiť Valentín (na hrade)

Príďte zažiť párovú pátračku pre dospelých, kde Valentín nie je len o kvetoch a sladkostiach, ale aj o priateľstve a ľudských...Viac
14.2.2026 - 14.2.2026 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
od vás odporúčame!
film

Hamnet

Artkino Za zrkadlom / Kino Lúky / Kino Nostalgia / Kino Lumière / Cinema City Aupark / Cinema City Vivo / C...
odporúčame!