divadlo

Fashion Ballet '22

Balet a móda – dva samostatné umelecké druhy, ktoré percipienta prioritne oslovujú prostredníctvom zrakového vnemu.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Sledovaním pohybu tiel tanečníkov dokážeme čítať zakódované príbehy, pozorovaním šiat v pohybe vnímame ich textúru, strih i pohnútku návrhára. Balet a móda podvedome kráčajú ruka v ruke od ich vzniku. V romantizme to boli hviezdne tanečnice, ktoré udávali módne trendy v Paríži, v 20. storočí pre baletné produkcie tvorili ikony ako Versace, Dior, Chanel a ďalší.

Fashion Ballet Gala predstaví štyri originálne javiskové tvary, ktoré sú výsledkom práce slovenských choreografov a módnych návrhárov.

Icarus

Choreografia Kristina Paulin
Kostýmový dizajn Martin Hrča
Hudba Igor Stravinskij (Symphony in C)

„ Nelietajme privysoko, ak sa nechceme spáliť.“

Príbeh Ikara a Daidala, jeden z najznámejších gréckych mýtov ako alegória k privysokým métam, prehnaným ambíciám a pýche inšpiroval choreografku Kristínu Paulin k vytvoreniu komorného diela so silným posolstvom. Je dôležité klásť si vysoké ciele, nesmieme však pritom zabudnúť na pokoru a opatrnosť.

Unlike

Choreografia Adrian Ducin
Kostýmový dizajn Pavol Dendis
Hudba Remo Klačanský

Každý v sebe nosíme prirodzenú túžbu po individualite a jedinečnosti. Každý je originálnou zmesou charakterových zvláštností, temperamentu, emócií, motivácií a schopností. Oblečenie môže chrániť našu zraniteľnosť, nezakryje však našu odlišnosť a originalitu, ktorá nám umožňuje hľadať svoj vlastný prístup k životu a nachádzať vlastné riešenia.

Two

Choreografia Lukáš Timuľak
Kostýmový dizajn Boris Hanečka
Hudba Henry Vega, Georg Friedrich Händel

„Téma módy a tanca v dejinách ma fascinuje. Avantgardné hnutie pred sto rokmi natrvalo zmenilo spôsob, akým prežívame a chápeme umenie: Ballets suédois v Paríži v 20. rokoch 20. storočia integrovali pohyb, hudbu, výtvarno, drámu, film a poéziu do jedného koherentného celku, holistického zážitku pre diváka. Tento spôsob spoločnej tvorby s umelcami z rôznych disciplín je mi veľmi blízky: viac než pätnásť rokov spolupráce s dizajnérom Petrom Biľakom vyústilo do nadácie Make Move Think, ktorú sme založili v roku 2017 ako platformu pre multidisciplinárne spolupráce umelcov,“ hovorí choreograf Lukáš Timulák.

V novom diele TWO spoločne s módnym návrhárom Borisom Hanečkom a skladateľom Henrym Vegom skúmajú spôsoby, ako zosúladiť nápady jednotlivcov do synergie tvorenia. Tanec dvoch tanečníkov je vyjadrením spojenia, neoddeliteľnosti a síl skôr komplementárnych než protichodných, tvoriacich celok, ktorý je oveľa viac než len súčet jeho jednotlivých častí.

Extravaganza

Choreografia Roman Novitzký
Kostýmy Lukáš Krnáč
Hudba New Dorp New York/Sbtrkt, Satisfied/Prince, Too Funky/George Michael

Motívom k vytvoreniu choreografie Extravaganza je fenomén módy ako priestoru pre otvorenosť a kreativitu, ako aj nachádzanie presahov v tanci. Hudobne, výtvarne aj pohybovo sa tvorcovia inšpirovali kultovou módou 90. rokov s explóziou kontrastných farieb, materiálov a strihov. Pre módneho tvorcu prichádzajúceho zo sveta módy s jej extravagantnosťami bolo vytvorenie funkčných tanečných kostýmov výzvou.
Choreograf a tanečníci mali možnosť prekročiť hranicu baletného štandardu a užiť si trochu bláznivú, prekvapujúcu, miestami šokujúcu „fashion show“.
Pre divákov môže byť Extravaganza nostalgickým návratom do trblietavej éry 90. rokov, príležitosťou zažiť ju nanovo, s originálnym pohybovým a výtvarným odkazom.

Účinkujú: sólisti a zbor Baletu SND

Dôležité upozornenie
Momentálne pre vás hráme v režime základ. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

Odporúčame

výstava

Umenie na papieri

Výstava „Umenie na papieri“ prináša divákom presne to, čo naznačuje už jej samotný názov – rôznorodé umelecké diela na papieri...Viac
5.8.2022 - 2.9.2022 / Art Books Coffee
od vás odporúčame!
koncert

Viva Musica! Laurie Anderson: Amelia

Ne 11.9.2022 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
výstava

Tekuté územia. Mapy Podunajska 1650 - 1800

10.6.2022 - 4.9.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Filmový festival Cinematik 2022

13.9.2022 - 18.9.2022 / Piešťany
odporúčame!