divadlo

Bratislava v pohybe 2023: Veľký nádych

Pohybovo-hudobno-výtvarná inštalácia Veľký nádych je viacvrstvový performatívny útvar odohrávajúci sa v urbánnom prostredí, na nádvorí Primaciálneho paláca. Kreácia je inšpirovaná básnickou zbierkou „Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad” z pera básnika Ivana Štrpku. V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company. Projekt prepája profesionálnu tvorbu a prácu s komunitou, okrem siedmich profesionálnych interpretiek sú v ňom zapojené aj ženy rôzneho veku.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Projekt prepája profesionálnu tvorbu s prácou s komunitou. V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company a okrem siedmich profesionálnych interpretiek je do projektu zapojených aj 36 neprofesionálnych tanečníčok rôzneho veku. Tvorbe predchádzal workshop, na ktorom sa účastníčky prostredníctvom práce s telom a hlasom naladili na spoločnú vlnu, skúmali svoje vnímanie a cítenie. Podstatou výtvarnej zložky je kostým vytvorený s ideou recyklácie – dlhodobo nenosený, nevyužitý odev tak dostal v produkcii ďalšiu šancu.

Nový vzhľad bol dosiahnutý upcykláciou a kreatívnymi úpravami módnej dizajnérky Andrey Pojezdálovej, ktorá mu „vdýchla” novú funkciu. Koncept, réžia, hudba: Jozef Vlk Choreografia: Stanislava Vlčeková Dramaturgia: Miroslava Kovářová Kostýmy: Andrea Pojezdálová Hlasový pedagóg: Lenka Barilíková Spišáková Účinkujú: Hana Gallinová, Michaela Králiková, Zuzana Náprstková, Natália Plesníková a 36 žien Sprievodná hudba: Marína Cerovská, Anna Makarová, Katka Vanáková.

Produkcia: festival Bratislava v pohybe. Pozrite si program festivalu

Prečítajte si článok o programe festivalu

DebrisCompany sa venuje pohybovo-tanečnému divadlu, akčnému umeniu a performance. Na slovenskej scéne ide o ojedinelé zoskupenie zamerané na neverbálne divadlo s presahom do súčasného tanca, performancie, vizuálneho umenia a site specific projektov. Vedúcou osobnosťou, režisérom a autorom hudby k väčšine inscenácií je Jozef Vlk, choreografkou Stanislava Vlčeková.

Svojou tvorbou dokážu stále prekvapovať a objavovať nové súvislosti, a to s profesionálnym nasadením dnes už početného tvorivého tímu. Ich projekty spája vždy silná predloha alebo adaptácia a možno ich zaradiť k multimediálnemu, avantgardistickému prúdu, ktorý ozvláštňuje slovenskú divadelnú scénu.

Asociácia Bratislava v pohybe je občianske združenie, ktoré sa venuje profesionálnemu rozvoju súčasného tanca na Slovensku, jeho prezentácii na medzinárodnej scéne a tiež rozvíjaniu medzinárodných spoluprác. Ich ústrednou aktivitou je organizácia medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, ktorého 26. ročník sa uskutoční v októbri.

Festival okrem tanečných predstavení prináša bohatý sprievodný program, ktorý aktivizuje komunitu a približuje súčasný tanec širokej verejnosti, napríklad jeho uvádzaním vo verejnom priestore mesta.

Odporúčame

výstava

Gabriele Cecconi - Krajina utrpenia (IT)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Lois Lammerhuber, Václav MacekViac
3.11.2023 - 31.12.2023 / Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka
odporúčame!
koncert

papu rapu: SoLamenco + Bratislavský improvizačný orchester

SoLamenco je cesta do každodennosti pre hoboj a elektroniku, prázdniny, ktoré sa stali životom, kde sa všetko pevné rozplýva,...Viac
So 16.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Zle strážené dievča

19.1.2024 - 20.1.2024 / Slovenské národné divadlo - Balet
odporúčame!
divadlo

Horror Show

Výpravná hororová comedy show, ktorá vás zavedie do podzemného sveta Bratislavy. Tam, kde plesajú upíri. Nebojte sa prísť...Viac
So 20.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!