divadlo

Bratislava v pohybe 2021: Joy Alpuerto Ritter: Babae

Joy sa pri tvorbe svojho sóla inšpirovala tancom čarodejníc Mary Wigmanovej, ako aj tradíciou z krajiny svojho pôvodu, Filipín. Telesnosť, zmyslovosť, pružný a energický až zvierací pohyb sú základom tanca, ktorým nás Joy vťahuje do svojho sveta, do rituálu ženy dneška.

Táto akcia sa konala v minulosti

Tridsaťminútové sólo inšpirované „majstrovským dielom čudnosti“, tancom bosorky Mary Wigman. Joy, ktorá vyrástla a vyštudovala klasický baletv Nemecku, skúma zdedený pohybový slovník, a nanovo konfiguruje moc a mystické praktiky ženy – bosorky. Kombinujúc filipínske korene ľudového tanca, klasické baletné vzdelanie a slovník hip-hopu a vogue, BABAE je ženská súhra animalistických a zmyslových vlastností rituálu a moci.

„Podstatou mojej tvorby je transformácia tela a energie – ľudskej aj živočíšnej“.

Joy Alpuerto Ritter
Joy sa narodila v Los Angeles a vyrástla vo Freiburgu v Breisgau (Nemecko). V mladosti študovala balet, jazz, filipínske a polynézske ľudové tance. Je absolventkou baletnej školy Palucca v Drážďanoch. Po skončení štúdia pracovala ako nezávislá tanečníčka v odbore súčasný tanec a spolupracovala s choreografmi ako Christoph Winkler, Anja Kozik, Heike Hennig a Yui Kawaguchi. V tom čase rozšírila svoj repertoár o urbánny štýl ako hip-hop, breakdance a vogue a bola aktívna v urbánnej tanečnej scéne v Európe. V roku 2011 sa stala členkou Cirque du Soleil ako tanečníčka a vzdušná artistka v programe Michael Jackson Immortal World Tour.

Odroku 2013 bola tanečníčkou a vedúcou skúšok v Akram Khan Company a v súbore Wangramirez, s oboma ďalej hosťuje po celom svete.

Získala nomináciu na cenu National Dance Awards UK v kategórii výnimočná tanečníčka za rolu v predstavení Until the Lions.

Od roku 2006 tvorí vlastné choreografie ako Babae, Alter Egos, Heimkehr and Unda za svoju tvorbu získala medzinárodné uznanie. Spolupracovala s umelcami ako Akram Khan, Chen Shi-Zheng, Riz Ahmed, Viviana Durante a podieľala sa na kreatívnej výmene v akademických inštitúciách.

Choreografia: Joy Alpuerto Ritter

Program festivalu Bratislava v pohybe

Vstup: 12€

Odporúčame

koncert

Jozef van Wissem

V bratislavskom kostole Klarisky na pozvanie festivalu Hradby Samoty vystúpi holandský skladateľ a hráč na lutnu Jozef van Wissem...Viac
Pi 12.11.2021 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
výstava

Aldo Rossi – Kresby a Projekty

Výstava “Aldo Rossi – Kresby a projekty” patrí medzi najvýznamnejšie podujatia 14. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku...Viac
25.6.2021 - 5.12.2021 / Slovenské národné múzeum (SNM)
odporúčame!
výstava

Bienále ilustrácií Bratislava 2021

15.10.2021 - 9.1.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
koncert

The Underground Youth (GER/UK)

Ak situácia umožní, tak v piatok 29. októbra privítame v bratislavskom klube Kulturák berlínskych The Underground Youth. Post-...Viac
Pi 29.10.2021 / Kulturák
odporúčame!