Reduta: Koncerty bez publika každý utorok

Každý utorok o 19:00 sa k poslucháčom dostane špičkové hudobné umenie slovenských interpretov, ktorí sa predstavia v rámci sólových recitálov alebo vystúpení komorných duet z Koncertnej siene Slovenskej filharmónie bez prítomnosti publika. Najbližší utorok to bude Miki Skuta.
blog

V utorok 26. mája o 19.00 vás Slovenská filharmónia pozýva sledovať siedmy koncert cyklu Koncerty. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstaví popredný slovenský klavirista Miki Skuta.

Miki Skuta sa ako jeden z mála slovenských klaviristov  pohybuje na najvyššej úrovni  nielen v oblasti klasickej hudby, ale aj džezu a popu a venuje sa aj kompozícii. Jeho nahrávka Bachových Goldbergových variácií sa na „iTunes – Netherlands Classical Chart“ dostala podľa počtu stiahnutí na štrnáste miesto spomedzi všetkých klasických nahrávok. Je držiteľom prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo a nahral približne štyridsať CD pre slovenské, maďarské, nemecké či rakúske vydavateľstvá.

Program utorkového klavírneho recitálu umelec zostavil z diel skladateľov 18. – 20. storočia. Na úvod odznie Toccata D dur, BWV 912 Johanna Sebastiana Bacha, ktorá bola v tom období  jednou z najobľúbenejších hudobných foriem pre klávesové nástroje. Nasledovať budú dve diela Ludwiga van Beethovena -  32 variácií c mol, WoO 80 a Sonáta Es dur „Les Adieux“, op. 81.  

Beethoven bol majstrom variačných foriem, v diele  32 variácií c mol, WoO 80 variačný cyklus privádza takmer k dokonalosti podobne ako formu klavírnych sonát. Slávny nemecký klavirista, dirigent,  a skladateľ  Hans von Bülow ich nazval „Novým zákonom“ klavírnej hry. V interpretácii Mikiho Skutu zaznie Sonáta Es dur „Les Adieux“ („Na rozlúčku“), op. 81a .  

Diela Bacha a Beethovena doplní výber klavírnych skladieb francúzskeho impresionistu  Clauda Debussyho, pre ktorého boli zdrojom inšpirácie  scenérie odohrávajúce sa vo voľnej prírode. Svedčia  o tom  aj jeho názvy skladieb ako Odblesky na vode, Čo videl západný vietor či Svit luny, ktoré zaznejú na utorkovom koncerte.

Program:

Miki Skuta - klavír 

Johann Sebastian Bach   
Toccata D dur, BWV 912 

Ludwig van Beethoven 
32 variácií c mol, WoO 80 a Sonáta Es dur „Les Adieux“, op. 81a 

Claude Debussy 
Odblesky na vode / Reflets dans l’eau, z cyklu Obrazy 
Čo videl západný vietor / Ce qu’a vu le vent d’Ouest, z cyklu Prelúdiá 
Svit luny / Clair de lune, z cyklu Bergamská suita 

 

Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudbymilovnej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať. Teší nás, že prvé koncerty zaznamenali v online priestore záujem priaznivcov Slovenskej filharmónie. Uvádzať ich bude do konca júna 2020.

Slovenská filharmónia sprístupnila aj archívne koncertné nahrávky, medzi ktorými nájdete aj online koncerty.