Na BA City Beats sa predstavia aj Everything Everything a Stereo MCs

Festival BA City Beats postupne vykladá svoje karty na stôl. Po interpretoch ako The Orb, Danko Jones alebo Tosca zverejňuje ďalšiu dvojicu skupín, ktorá si dokázala vybudovať meno na celom svete.

blog

Na Tyršovo nábrežie zavíta v dňoch 20. a 21. júna anglická kapela Everything Everything, ktorá sa môže popýšiť nomináciou na prestížnu Mercury Prize. Druhým novým menom v programe je zoskupenie Stereo MCs, ktoré slovenským fanúšikom azda ani netreba predstavovať. V hlavnom meste Slovenska vystúpi s dídžejským setom.

Pod názvom Everything Everything funguje štvorica hudobníkov pôsobiacich v Manchestri. Hrajú gitarový pop, no ich eklektický zvuk sa často pohybuje naprieč žánrami a badať u nich rôzne hudobné vplyvy: od Michaela Jacksona, The Beatles, cez Radiohead až po R. Kellyho. Kapelu Everything Everything založili v roku 2007 ešte počas štúdií na univerzite kamaráti Jonathan Higgs (vokály, gitara, klávesy), Jeremy Pritchard (basgitara, vokály), Michael Spearman (bicie nástroje) a Alex Niven (gitara). Niven však po dvoch rokoch kapelu opustil, aby sa mohol venovať štúdiu a písaniu, a nahradil ho gitarista Alex Robertshaw. V roku 2008 kapela vydala debutový singel Suffragette Suffragette a po ňom kúsky Photoshop Handsome a MY KZ, UR BF.

Debutový album Man Alive prišiel v roku 2010, a s ním aj nominácie na BBC Sound of 2010 či na spomenutú Mercury Prize. Man Alive zaujal najmä nepredvídateľným, nákazlivým popom a Jonathanovým falzetom. Po debutovom albume nasledovalo intenzívne koncertné turné, predskakovanie Snow Patrol a neskôr aj práca na druhom CD. To vyšlo v januári tohto roku pod názvom Arc a členovia kapely o ňom tvrdia, že je oveľa úprimnejšie ako ich debut. „Majstrovský kus, odklon od normy, výnimočný prípad hudby a nespochybniteľného talentu; Arc má cenu zlata,“ vyjadril sa o albume Freddie Holmes pre britský portál The Underclassed. Z nahrávky Arc vyšli tri úspešné single – Cough Cough, Kemosabe a Duet. V júni sa energického vystúpenia štvorice, ktorá nosí spoločné profesionálne priezvisko Everything, dočkáme aj v Bratislave.

Stereo MCs pôsobia na svetovej scéne už takmer 28 rokov. Vznikli v roku 1985 v Londýne, keď rapper Rob B. (Rob Birch) a DJ a producent The Head (Nick Hallam) založili Gee Street label, aby mali ako propagovať vlastnú tvorbu. Hrajú svojský mix elektronickej hudby, trip-hopu a hip-hopu, pričom táto zaujímavá kombinácia im zaručila koncerty aj na rockových festivaloch. Ich debutová nahrávka 33–45–78 z roku 1989 pripomínajúca názvom šialené ženské miery spravila rázny prelom v hudobnom svete. O rok nasledoval album Supernatural a v roku 1992 vydali fenomenálny album.

Connected, za ktorý získali Brit Award za najlepší album a zároveň cenu pre najlepšiu skupinu. Okrem toho boli nominovaní na Mercury Prize. Kritici ich ocenili za dômyselný mix tanečnej elektroniky s acid-jazzom, funkom a hip-hopom.

Po veľkom úspechu si dali oficiálne pauzu na deväť rokov, aby sa potom vrátili s albumom Deep Down And Dirty (2001). Zatiaľ posledná štúdiová nahrávka Empero´s Nightin­gale im vyšla v roku 2011. Rob už na ňom pre zmenu nerapuje, ale spieva. Pri jeho nahrávaní vznikla aj zaujímavá spolupráca: v singli Boy hosťuje populárny spevák a klavirista Jamie Cullum. Stereo MCs sa na BA City Beats predstavia s dídžejským setom, dejiskom ich vystúpenia bude klub LOFT!, kde sa bude konať afterparty po jednom z dvoch festivalových dní.

Kto ďalší sa na brehu Dunaja 20. a 21. júna predstaví si pozrite v evente BA City Beats 2013