Český film Jama otvára KineDok 2016

Na Zimnom filmovom seminári 4 Živly v Banskej Štiavnici odštartuje svoj druhý ročník projekt alternatívnej distribúcie kreatívnych dokumentov KineDok. Práve tu budú môcť diváci ako prví vidieť dokumentárny film Jama režiséra Jiřího Stejskala.

blog

Po pilotnom ročníku 2015 štartuje na Zimnom filmovom seminári 4 Živly v Banskej Štiavnici už druhý ročník projektu alternatívnej distribúcie kreatívnych dokumentov KineDok. Diváci budú môcť ako prví vidieť film Jama režiséra Jiřího Stejskala, ktorý ho príde uviezť divákom na zimné 4 Živly a v zápätí s ním bude cestovať k ďalším divákom na Slovensku.

Miniturné Jiřího Stejskala po Slovensku:

27. a 28.2 – 4 Živly, Banská Štiavnica
28.2. o 18:00 - Mestská scéna, Martin
29.2. o 19:00 - Klub Kolečko, Žilina
1.3. o 20:00  - Kino Inak, Bratislava

Dátumy a časy ďalších premietaní filmu Jama na Slovensku nájdu diváci na stránke kinedok.net a filmtopia.sk.

Film Jama (Jáma, ČR, 2014, 84´) rozpráva príbeh neobyčajnej rodiny, žijúcej na farme uprostred kyjevskej sídliskovej džungle. Malý poľnohospodársky príbytok je od pádu Sovietskeho zväzu tŕňom v oku developerov, s rodinou preto už niekoľko rokov bojujú súdnou cestou. Nataša, hlava rodiny, je však silnou protagonistkou, ktorá sa popri obrane vlastného pozemku dokáže postarať o štyri deti, dvoch manželov a malé stádo nezbedných kôz.

Obrázok

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kratívnej dokumentaristiky.

V druhom ročníku sa bude premietať 14 celovečerných dokumentov a spoločne 2 krátkometrážne dokumenty zo západnej a strednej Európy na 22 miestach v každej zo zúčastnených krajín: Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko, Nórsko a Chorvátsko.
Formou zdieľanej skúsenosti, ktorá prekračuje tradičné hranice kina, KineDok oslovuje lokálne kluby, kaviarne, galérie atď. a pozýva vás nielen pozrieť si filmy na veľkom plátne, ale aj stretnúť sa s tvorcami alebo protagonistami filmov v neformálnom prostredí a diskutovať spolu s nimi pri káve alebo drinku. Bez vás, zainteresovaných divákov, by nevznikli dokumenty a bez filmárov by ľudia nemali možnosť zdieľať zložité a komplikované udalosti v živote človeka – podporte spolu s nami túto symbiózu, priamejší prístup k umeniu, podporte našu ideu rozšíriť svet a projekt KineDoku: títo ľudia, tieto otázky, tieto žánre, tieto miesta a tieto krajiny by sa nemali prehliadať!

Na Slovensku realizuje projekt KineDok distribučná spoločnosť Filmtopia. Zoznam všetkých filmov a projekčných miest nájdete na stránke kinedok.net alebo filmtopia.sk.