výstava

Zuzana Graus Rudavská - Light Is In, Objekt a šperk

Samostatná výstava Zuzany Graus Rudavskej predstaví Krištáľové Objekty a Umelecký Šperk. Vernisáž je 8. júna v Galérií X na Zámočníckej, výstavu uvedie: Katarína Bajcurová
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.06.2022 18:00, St

Je pre mňa prirodzené kombinovať rôzne materiály a nachádzať harmóniu v ich, na prvý pohľad, nezlučiteľnom kontraste. V prírode zažívam najsilnejšie momenty prepojenia so svetom. Vo chvíľach, ktoré sú veľakrát nehmatateľné, zažívam vánok alebo dážď, žiaru slnka alebo šum lístia či morského príboja…

Použitím materiálov a techník nadväzujem na tradíciu našich predkov. Posúvam ju však do inej roviny, keď nechávam materiál vyznieť v jeho prirodzenej forme, zámerne zanechávajúc dotyky  svojich rúk v nepravidelných štrukturálnych formách. Tak vznikajú aj objekty ako symboly svetla a domova.  

Zuzana Graus Rudavská

Svetelné Objekty / Krištáľové Hniezda

Svetlo je na povrchu krištáľov, ale aj v odrazoch na porvrchu medených drôtikov. 
Samotný objekt sa mení a z pevného sa zrazu stáva jemné, z nenápadného sa po zotmení stáva žiariaci objekt. Fascinuje ma táto premena. Tvorba mojich šperkoch ma priviedla k momentu, začať používať krištále a drahokamy aj v mojich objektoch. Vzájomne ma vedú, aby som z malého objektu zrazu vytvorila čosi monumentálnejšie, a taktiež naopak. Po dlhej práci veľkého objektu sa púšťam do malého formátu, obohatená o novú skúsenosť.  

Vždy v ňom pre mňa najdôležitejšiu úlohu hrá svetlo a jeho premeny. Odrazy, priehľadnosť materiálov, i prepúšťanie slnečných lúčov. Začiatky boli v detstve, keď som pozorovala, ako slnko presvitá cez pevné listy, a tie sa zrazu stali žiarivé.

V roku 1988, dva roky po mojej emigrácii som vytvorila svoje prvé textilné hniezdo Hniezdo I. Viselo nad mojím jedálenským stolom v New Yorku a prinášalo mi pocit bezpečia v cudziom svete. Nikdy som nerozmýšľala nad tým prečo. Jednoducho bolo tam a ja som sa cítila lepšie. Bolo celkom prvé, a v ďalších rokoch následovali ďalšie objekty hniezd v rôznych materiáloch a tvaroch. Postupne sa menil ich charakter, ale téma hniezda ostávala v mojej tvorbe vždy prvotná. Až po rokoch sediac vo svojom ateliéri v Bratislave som si uvedomila, že bolo premňa symbol domova, pocitu bezpečia a pokoja.  Tak vznikli aj moje najnovšie Svetelné Objekty Hniezd.

Zuzana Graus Rudavská

 

Zuzana Graus Rudavská (*1962, Bratislava) pochádza z umeleckej rodiny, študovala textil na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave (1978 – 1982) a na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (1982 – 1986). Roku 1986 emigrovala do USA, kde v New Yorku pôsobila ako výtvarníčka v slobodnom povolaní s pravidelnými návratmi na Slovensko.

Od roku 2003 žije a pracuje v Bratislave. Získala viacero ocenení, (Pollock Krasner Foundation Grant, NY; Cine Golden Eagle Award, Washington D.C.).  Zúčastnila sa viac ako 20 medzinárodných sochárskych sympózií v USA, Japonsku, krajinách Európy a Afriky, kde vytvorila monumentálne sochárske inštalácie v prírode On Site, ktoré sa stali súčasťou ich trvalých zbierok (napr. Iwate Town Stone Sculpture Garden, Japonsko; Marrakech House Collection, Maroko; Socrates Sculpture Park, New York).  

Jej drôtená Inštalácia “Kompozícia so Svetlom 93”a textilné hniezdo“Hniezdo I.” boli prezentované v roku 1997 v Slovenskom Pavilóne na XLVII. Bienále v Benátkach. Vystavovala v mnohých múzeách a galériách (napr. Helen Drutt Gallery, New York; Katonah Museum v NY; American Craft Museum / Museum of Arts & Design, New York; Danubiana Meulensteen Art Museum, Čuňovo); Slovenská Národná Galéria, Bratislava). Jej tvorba je publikovaná v mnohých medzinárodných publikáciách, z najnovších: Wienlive kulturmagazine, The Big Golden Crystal Bracelet, Rakúsko, 2021.

Jej komornejšie práce sú súčasťou zbierok Cisternerne Glass Museum, Copenhagen, Dánsko; SNG, Bratislava; Muzeum Kampa, Praha; LongHouse Reserved Collection, East Hampton, USA; The Susan Grant Lewin Collection, New York; Danubiana Meulensteen Art Museum, Bratislava).  Svoju tvorbu prezentovala na vyše 20tich samostatných výstavách.

Od roku 2003 žije a tvorí v Bratislave. Venuje sa tvorbe inštalácii, krištáľových objektov, umeleckému šperku, mixed media obrazu a kresbe tušom.
                              

otvorené: utorok až sobota 14.00 - 18.00

Odporúčame

festival

BHS / Bratislavské hudobné slávnosti 2022

23.9.2022 - 8.10.2022 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
iná akcia

Dobrý trh na Panenskej

Myšlienka Dobrého trhu vznikla na Panenskej ulici, v záhrade evanjelického kostola.Viac
So 24.9.2022 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
vážna hudba

Konvergencie 2022: Debussy / Ravel / Franck “francúzsky večer”

Št 22.9.2022 / Primaciálny palác
odporúčame!
iná akcia

Múzeum Janka Jesenského dočasne otvorené

7.7.2022 - 26.8.2022 / Múzeum Janka Jesenského
odporúčame!