výstava

Tomáš Rafa: Paradox tolerancie

Samostatná výstava slovenského vizuálneho umelca Tomáša Rafu, ktorého práce mohli priaznivci umenia vidieť už aj v prestížnom Múzeu moderného umenia (MoMA PS1) v New Yorku.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
15.02.2018 18:00, Št


Kurátorka: Lenka Kukurová
Miesto: Kunsthalle Lab

“Paradox tolerancie: Bezhraničná tolerancia nevyhnutne vedie k vymiznutiu tolerancie ako takej. Ak bezhraničnou toleranciou zasiahneme aj netolerantných, ak nie sme pripravení brániť tolerantnú spoločnosť voči netolerantnej, spolu s tolerantnou spoločnosťou prídeme aj o toleranciu.”

- Karl Popper, 1945

---------

Výstava Paradox tolerancie sa dotýka tém nacionalizmu, pravicového extrémizmu a spolužitia s menšinami a reaguje na stav slovenskej a stredoeurópskej reality. Rámec pre výstavu tvorí citát filozofa Karla Poppera, ktorý vypovedá o dileme neobmedzenej tolerancie. Hoci do nedávnej doby prevládala myšlienka, že demokratické sily v spoločnosti automaticky postupom času víťazia, toto presvedčenie sa ukázalo ako mylné. Výstava Tomáša Rafu nadväzuje na Popperovo posolstvo o tom, že boj za slobodnú a otvorenú spoločnosť je neustály, a je závislý na verejnej angažovanosti.

Tomáš Rafa je umelcom zameriavajúcim sa na aktuálne dianie. Jeho umeleckými nástrojmi sú fotoaparát a kamera. Jeho diela sa dotýkajú politických udalostí, vyvolávajúcich verejnú diskusiu, na ktorej sa autor sám zúčastňuje – ako umelec a ako aktivista. Etika zohráva v jeho tvorbe rovnakú úlohu ako estetika. Rafa na jednej strane zaznamenáva aktuálne udalosti, ktoré vznikajú vo verejnom priestore, a na druhej strane iniciuje udalosti, z ktorých vytvára záznam. Vo svojich videách sa pohybuje na hranici umeleckého a dokumentárneho žánru

Výstava Paradox tolerancie je prehliadkou Rafových diel z troch tematických oblastí. Prvou oblasťou sú videá mapujúce vzostup extrémistických a neofašistických nálad na Slovensku. K tejto téme patrí aj dielo vo forme foto-steny, ktoré vyzýva k zaujatiu postoja. Okrem demonštrácií krajnej pravice a proti-demonštrácií ukazuje Rafa aj činnosť militantne orientovaného zoskupenia Slovenskí branci. Druhú tematickú oblasť výstavy predstavujú záznamy participatívnych aktivít, ktoré autor so spolupracovníkmi dlhodobo realizuje v rómskych osadách na Slovensku. Treťou oblasťou sú videá, znázorňujúce situáciu vo svete – či už konflikt na Ukrajine alebo situáciu nárastu pravicového extrémizmu v Poľsku.

Na problémy súčasnej spoločnosti, ktorým sa venuje tvorba Tomáša Rafu, neexistujú jednoduché odpovede. Umenie tu zohráva rolu zrkadla spoločenských nálad. Priestor Kunsthalle LAB, ktorý je prepojený s verejným priestorom, poskytuje dielam možnosť komunikácie so širokou verejnosťou. Výstava nemá len umeleckú, ale aj aktivistickú rovinu a pokúša sa motivovať k občianskej aktivite a prebudeniu z ľahostajnosti.

Odporúčame

film

Mir nam

Prostredníctvom vojnového fotografa Juraja Mravca, ktorý dokumentuje udalosti na Ukrajine už od roku 2014, sledujeme najväčší...Viac
So 4.5.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
iná akcia

Finisáž výstavy Na kusy + Slávnostné uzatvorenie mlyna pre rekonštrukciou

Koniec sezónnej výstavy a rozlúčka s priestormi mlynu, ktorý bude kvôli rekonštrukcii zavretý až do jesene.Viac
Ne 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
iná akcia

Poradenstvo pri rozvode

6.5.2024 - 10.6.2024 / Staromestská knižnica - pobočka Panenská
odporúčame!
party

Roma dom

Piatok 26. apríla odštartuje festival tRadovania v legendárnom bratislavskom V-klube večerným formátom Roma dom, zameraným na...Viac
Pi 26.4.2024 / V-klub (Véčko)
odporúčame!