výstava

Tekuté územia. Mapy Podunajska 1650 - 1800

Slovenská národná galéria v spolupráci so Slovenským národným múzeom a zahraničnými partnermi otvára na 2. poschodí Bratislavského hradu putovnú výstavu venovanú územiu Podunajska v 17. a 18. storočí, ktorá potrvá do 4. septembra 2022.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
09.06.2022 16:00, Št

Putovná výstava mapuje územia Podunajska v 17. a 18. storočí cez detailné aj kontextuálne mapy území okolo rieky Dunaj od prameňa až po jeho deltu, jeho prítokov, pôdorysy miest a pevností či plány bitiek.

Výstava bola doteraz prezentovaná na viacerých miestach v Nemecku, Rumunsku, Maďarsku a po Bratislave ju čaká presun do Rakúska. 

S „krásnym modrým Dunajom“ spájame nielen valčík od Johanna Straussa, ale aj rozsiahly priestor, ktorého chrbticou je hlavný európsky tok. Nebolo tomu tak vždy: až počas vojenských konfliktov s Osmanskou ríšou koncom 17. a začiatkom 18. storočia boli pre cisára dobyté rozsiahle oblasti juhovýchodnej Európy. Kartografi dali týmto neznámym krajinám tvar. Vytvorili obrazy toku, ktorý spája nielen krajiny, mestá a ľudí, ale aj dva svety: Západ a Východ, Orient a Okcident. 

Obrazové svety tvorcov máp vypovedajú nielen o stretnutiach a výmenách myšlienok a tovarov, ale aj o mocenských nárokoch, vojenských konfliktoch a o náboženských vymedzeniach. Vytvárajú až do súčasnosti pôsobiaci obraz „kresťanskej Európy“ a hrozivý obraz moslimského nepriateľa. 

Kartografi spájali krajiny do jedného celku, hranicami oddeľovali teritóriá jedno od druhého a opätovne tento priestor nanovo objavovali. Napriek mnohorakým vymedzeniam hraníc zostal tento široký a komplexný priestor Podunajska otvorený a premenlivý ako doslova plynúci a k životu sa obracajúci. 

Výstava je spoločným autorským dielom Hlavného krajinského archívu Baden-Württemberg so sídlom v Karlsruhe a Inštitútu pre dunajsko-švábske dejiny a zemepis (IDLG) zo sídlom v Tübingene. Slovenská národná galéria ju obohatila o 21 originálnych diel z vlastnej grafickej zbierky pochádzajúcich zo 16. – 19. storočia.

Výstavu dopĺňa katalóg s bohato ilustrovanými textami na vyše 400 stranách.

Kurátor výstavy: Prof. Josef Wolf

 

Odporúčame

výstava

Umenie Fantastického Odhmotnenia

Trochu komplikovaný názov výstavy vychádza z jedného diela Júliusa Kollera. Neznamená to však, že výstava je venovaná ufológii či...Viac
28.3.2024 - 11.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

1. máj - Deň otvorených ateliérov 2024

Kto sú to tie ateliéry z Novej Cvernovky? Príďte navštíviť staré známe priestory a spoznajte ľudí a tvorbu kreatívcov pôsobiacich...Viac
St 1.5.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Svetloplachosť

V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkovskú stanicu metra, aby sa ukryli...Viac
Ne 21.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 1.9.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!