výstava

Silvia Fedorová - Keby stromy vedeli rozprávať

Kolekcia prezentuje najvýraznejšie hodnoty tvorby Silvie Fedorovej – inšpiráciu prírodou a úctu ku klasickým textilným technikám. Majstrovsky ich ovláda, ale už desaťročia s nimi experimentuje a aktualizuje ich možnosti novými materiálmi, formami a významami. Vytvára nové podoby šperkov, odevných doplnkov, textilnej miniatúry aj nástenných objektov.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
23.06.2020 17:30, Ut

Akad. mal. Silvia Fedorová vystavuje kolekciu unikátnych šperkov vytvorených technikou paličkovania v kombinácii s prírodnými elementmi – kôrou a drevom. Poničenú kôru z borovíc a smrekov napadnutých lykožrútom, kôru z brezy strhnutej víchricou alebo kúsky dreva vyplavené Dunajom symbolicky „hojí“ gázou a vďaka paličkovaniu a tkanine dáva týmto štruktúram nový život v podobe šperku.

O tvorbe akad. mal. Silvie Fedorovej

Experiment stál už na začiatku jej tvorby, keď jej študentská práca Transparentná tapiséria z ateliéru prof. Antonína Kybala na pražskej VŠUP bola vybraná na 4. bienále tapisérie v Lausanne v roku 1969. Tapisérii sa venovala aj nasledujúce desaťročie, aby sa v 80. rokoch  orientovala na paličkovanú čipku;  v roku 1987 získala ocenenie Zlatá palička na bienále čipky v Bruseli.

Od rozmerných prác prešla v nasledujúcich rokoch  k tvorbe odevných doplnkov a šperkov. Svoje experimentovanie s prírodnými vláknami rozšírila o nové materiály – recykláciu a plasty. Táto časť jej tvorby jej priniesla ocenenie na International Lace for Fashion Award v Sydney v roku 1998 a napokon aj Bavorskú štátnu cenu na Medzinárodnom veľtrhu remesiel  Handwerksmesse v Mníchove v roku 2000. 

V roku 2013 získala domáce ocenenie – Cenu Slovenskej výtvarnej únie na Bienále Forma, aby v nasledujúcom roku naň reagovala rozsiahlym nástenným objektom Pocta K. Blossfeldtovi realizovaným paličkovanou čipkou z kovovej nite a plastu. Aj táto práca bola experimentom v téme i rozsahu aj forme použitia techniky.

Jej práce sú v zbierkach SNG, GMB a Mestského múzea v Bratislave, Považskej galérie v Žiline, Moravskej galérie v Brne, UPM Praha, Modemuseum Mníchov, Stadtmuseum Dortmund, Powerhouse Museum Sydney, ďalších múzeí v Bruseli a v súkromných zbierkach v Európe a USA a v Mexiku .

 K tvorivému profilu Silvie Fedorovej patrí aj dvojročné vedenie Ateliéru textilného dizajnu na VŠVU v Bratislave v rokoch 2002 – 2004 a najmä dlhoročná galerijná a kurátorská činnosť na pôde Galérie X v Bratislave. Jedna z prvých súkromných galérií založená v roku 1990 trojicou výtvarníčok (Júlia Kunovská, Milota Havránková a Silvia Fedorová) podporovala domácu tvorbu úžitkového umenia, medzinárodné kontakty tvorcov  a dodnes realizuje množstvo výstav.

 

Adriena Pekárová

 

Odporúčame

koncert

Hrana Live

Ne 23.8.2020 / Historická radnica Modra
odporúčame!
trh / gastro

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Nu Dance Fest 2020

Nu Dance Fest je medzinárodný festival súčasného tanca založený v roku 2006, prioritne zameraný na tvorbu slovenských...Viac
A4 - priestor súčasnej kultúry / Nová Cvernovka / Štúdio 12 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Johanes Faust

Slovenské marionetové divadlo. Johanes Faust je nielen najznámejšou ale aj najobľúbenejšou hrou, ktorú po niekoľko storočí...Viac
Št 27.8.2020 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!