výstava

Rita Koszorús - schMERZraum 2.0

Nová séria Rity Koszorús nadväzuje na predchádzajúcu výstavu a predstaví sa v dvojitej roli: autorka a kurátorka.  Ako to už názov prezrádza, ide o snahu upgrade-núť pôvodný zámer vytvorením priestorovej koláže.

Táto akcia sa konala v minulosti

Autorka sa už druhý rok zaoberá výskumom modernizmu a reflektuje idey a vizuál avantgardných hnutí. Sériu vizuálnych diel (prevažne malieb, koláží na papieri a videa) s názvom schMERZbild začala rozvíjať v Berlíne.

Formálna stránka týchto diel inklinuje k lyrickej abstrakcii a minimalizmu. Námety sú niekedy viac,
niekedy menej tušené, fragmenty odvážne komponované a plochy farebne výpovedné. Za uplynulé mesiace pribudla k jej hlavným témam nostalgia, ktorá je nosnou aj na aktuálnej výstave v Galérii Čin-Čin. Pre inšpiráciu autorka tentokrát cestuje do detských čias, kedy vytvárala bunkre a podobne ako dnes chcela uniknúť pred svetom.

Rovnako hravo sa Koszorús snaží transformovať priestor galérie na časovú kapsulu pomocou fragmentov - objektov vytvorených z textilných a papierových materiálov (občas nájdených, občas na prvý pohľad zbytočných - papierové tuby, odrezky z plátna a pod.). Okrem site-specific inštalácie skrýše môžeme na výstave vidieť tiež najrozsiahlejšiu prezentáciu jej koláží na papieri, ktoré predstavujú jej cestovatelské médium.

Rok 2020 bol nepochybne nezvyčajný pre celý svet. Natočil nám zrkadlá a vzbudil alternatívne spôsoby vynaliezavosti nielen v oblasti umenia. V mojom prípade by sme mohli konštatovať, že to bol dôvod, prečo som sa rozhodla kurátorovať vlastnú výstavu. V skutočnosti je za tým omnoho viac! Láka ma, že kurátor môže dopovedať, spoznávať, selektovať, tvoriť a hľadať nové súvislosti či už medzi dielami jedného alebo viacerých tvorcov. Kurátorovanie vlastných diel je síce ťažšie, keďže chýba objektívnosť cudzieho človeka, ale v každom prípade je to legitímny experiment. Moje rozhodnutie bolo podmienené tým, že som počas tohto roka mala možnosť rozprávať sa viac sama so sebou. Tento rozhovor priniesol nové otázky a celkom isto aj nové odpovede. 

ČAS je práve jednou z ústredných tém, ktoré analyzujem (áno, ešte stále). Čas, ktorý sa snažím zastaviť; čas, nad ktorým sa nostalgicky rozplývam; čas, ktorý je občas veľkým nepriateľom, inokedy najlepším kamarátom. Momentálne ma najviac láka spracovanie témy nostalgie, ktorá predstavuje jeden z mojich obľúbených pocitov. Zaujímajú ma otázky, či sa dá nostalgiu kolektívne prežívať a či je možné nájsť symboly asociácií (primárne v abstraktnej formálnej rovine). Centrálny motív pre druhú verziu výstavy schMERZraum preto nachádzam v náznakoch bunkru. Skrýša ako symbolické miesto ukrytia sa pred svetom a pred nebezpečenstvom; kde sa rozprávame len sami so sebou; kde myslíme, ako chceme a na to, čo len chceme. 

Koláž tentokrát viac expanduje do priestorových objektov, z ktorých som vybudovala jednu organickú stavbu. Základný princíp techniky koláže je “lepenie”, ktoré prináša rovnováhu náhody a vedomého spájania zvolených prvkov. Signifikantným sa tak stáva “čaro momentu”, keďže z nekonečného počtu možností prepojenia som teraz a tu zvolila len jednu. Selekcia opracovaných alebo aj surových materiálov, ktoré tvoria stavebné prvky bunkru, apeluje na fenomén “možnosti výberu”, s ktorým sa v dnešnej dobe stretávame na dennej báze v rôznych oblastiach našich životov. Charakter mojich stavebných prvkov môže pripomínať arte poveru, ktorá v súčasnom kontexte ponúka novú výzvu udržateľnosti v tvorbe. Síce názov schMERZ (v kombinácii bild, raum, rot, video a pod.) reaguje na ideu Kurta Schwittersa vytvoriť vlastné dada (MERZ), na tejto výstave pribúda aj nový odkaz na predstaviteľa hnutia arte povera Maria MERZ.

kurátorský text: Rita Koszorús

Odporúčame

výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
iná akcia

PechaKucha Night 47: Cestovateľská edícia - online

St 14.4.2021 / online
odporúčame!
film

Crème de la Crème - online

Créme de la Créme sa v roku 2021 koná online na platforme Edisonline. Tešiť sa na franúczske filmové lahôdky môžete klasicky v...Viac
12.4.2021 - 18.4.2021 / edisonline.sk
odporúčame!