O živote Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919) máme (nielen) vďaka jeho zachovaným denníkom pomerne dobrú predstavu. Otázka jeho súkromia nebola zatiaľ dôsledne spracovaná, ale vieme, že ho priťahovali muži. Dokonca je niekedy známa aj identita viacerých jeho partnerov a okolnosti ich vzťahov.
Napriek tomu, že homosexualita bola v priebehu 19. storočia zakázaná a prinajlepšom potichu prehliadaná, maliar žil aktívnym partnerským životom. Z veľkej časti bol však odkázaný na krátkodobé styky a časté cestovanie v permanentnej snahe zatajiť svoju orientáciu, tak ako nám to aspoň čiastočne odkrývajú jeho denníkové zápisky.
V Mednyánszkeho tvorbe nájdeme mnoho portrétov krásnych, mocných mladých mužov, prevažne z chudobných vrstiev – sedliakov, kočišov, rybárov či tulákov, ktorých poznal najprv z okolia Strážok, alebo ich stretol na niektorej zo svojich ciest.
Ako píše Csilla Markója, pohyb medzi kastami a triedami má vzťah s Mednyánszkeho homosexualitou, pretože medzi mužmi z chudobných vrstiev často nachádzal svojich milencov.
Je známe, že Mednyánszky bol krehkého zdravia a ako aristokrat vychovávaný „vo vatičke“ obdivoval nespútanú vitalitu ľudí z nižších vrstiev. Považoval ich za silných (v protiklade k vlastnej slabosti) a „animálnych“ (v protiklade k vlastnej melanchólii). Maskulínnu silu a animálnosť vnímal umelec ako vrcholne
pozitívne vlastnosti, synonymá prirodzeného, jednoduchého, šťastného prežívania, ktoré jemu nebolo dopriate.
Výstava je sprievodným podujatím festivalu Dúhový Pride Bratislava.
Diela Ladislava Mednyánszkeho zo zbierok SNG nájdete zdigitalizované na www.webumenia.sk
Text vznikol v spolupráci s kurátorkou SNG Katarínou Beňovou.