výstava

Poličky, stoličky a vázičky

Výstava je samostatnou prehliadkou významného nábytkového dizajnéra Ivana Čobeja, ktorý si pozval ako hosťa rovnako známeho sklárskeho dizajnéra Patrika Illa.

Táto akcia sa konala v minulosti


Kurátorka: Katarína Hubová

Výstava je samostatnou prehliadkou významného nábytkového dizajnéra Ivana Čobeja, ktorý si pozval ako hosťa rovnako známeho sklárskeho dizajnéra Patrika Illa. Obaja pracujú pre priemysel, Čobej pre nábytkársku firmu Brik, a.s., Kremnica a Illo predovšetkým pre svetoznámeho výrobcu nápojového skla Rona, a.s., Lednické Rovne. Obaja majú vo svojej disciplíne nezastupiteľné miesto a svojou dlhoročnou a vytrvalou prácou prispeli k rozvoju nábytkárskeho a sklárskeho dizajnu na Slovensku.

Je ťažké, vlastne nemožné, oddeliť dizajnérsku tvorbu Ivana Čobeja od nábytkárskej firmy Brik. Od jej vzniku je s ňou osobne, ale hlavne profesionálne, spojený dodnes. Ako sám hovorí: „Pre našu generáciu bola vlastná firma a podnikanie veľkou výzvou, a tak som začal s partiou kamarátov od nuly tvoriť dizajnovú značku Brik. Nábytok a interiér bol pre nás priestorom pre tvorbu, sebarealizáciou aj živobytím.“

Výstava je zameraná na jeho navrhovanie nábytku pre firmu Brik, a.s., ktorému sa venuje od roku 1994. Firma sa stala úspešnou práve vďaka špecifickému rukopisu jej dizajnéra a aj preto pôsobí na trhu už nepretržite dvadsaťšesť rokov. Výstava chce ukázať okrem vývoja dizajnu nábytku aj proces jeho navrhovania – od jednoduchých kresieb až po modelovanie a vizualizácie v počítačových programoch. Okrem poličiek – knižníc, stoličiek, stolov a obľúbených Čobejových komod sú vystavené aj kresby a fotografie. Nábytok z prvej kolekcie Ferdinand, ktorý pred 23 rokmi predznamenal úspech firmy, je tiež súčasťou expozície. Táto kolekcia nemala v polovici 90. rokov na slovenskom trhu obdobu a u ľudí vyvolala obrovský záujem. Sila dizajnu so správnym načasovaním naštartovala nielen Brik, ale aj konkurenciu, ktorá spoluvytvárala novú tvár slovenského nábytkárskeho dizajnu. Trojuholníkovú skrinku – nábytkový šperk s odozvou na postmodernu, ktorá je v súčasnosti zbierkovým predmetom SMD, navrhol Ivan Čobej ako prvý prototyp pre Brik v roku 1994. Stelesňovala výtvarné, ale aj technické nároky a schopnosti novovznikajúcej firmy. Je to autorský príspevok do sériovej výroby. Veľmi rýchlo si však uvedomili, že výroba je veľmi náročná na detail, a teda ekonomicky nevýhodná.

Výstava je zároveň cenou pre autora, ktorú mu udelilo Slovenské centrum dizajnu na prehliadke Fórum dizajnu 2016. Fórum je už viac ako 20 rokov súčasťou veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre. Ivan Čobej cenu získal za svoju nábytkársku tvorbu, a tiež ako jeden zo zakladateľov tejto výstavnej tradície.

Hosť Ivana Čobeja na výstave Poličky, stoličky a vázičky je sklársky dizajnér Patrik Illo. Sklenené objekty a nádoby Patrika Illa sprevádzajú Čobejov nábytok už niekoľko rokov na rôznych výstavách a sú jeho súčasťou aj v predajniach Brik. Illo prezentuje najmä svoju autorskú sklársku tvorbu inštalovanú priamo na nábytkových objektoch. Navrhuje však aj nápojové sklo pre strojovú, ale aj ručnú výrobu, hlavne pre slovenskú skláreň Rona, a.s., kde pôsobil dlhé roky aj ako interný dizajnér. Popri dizajnérskej práci využíva krásu skla aj vo svojej experimentálnej tvorbe. Ako sám hovorí: „Kreativita a funkčnosť musia byť v súlade. Ako dizajnér funkčnosť plne akceptujem, ako umelec ju negujem – v záujme rozbitia zabehnutého schematického vnímania vecí.“ Obe polohy z posledných troch rokov sú prezentované na výstave.

Ivan Čobej (1962)
Narodil sa v Banskej Bystrici. Po absolvovaní umeleckej priemyslovky SŠUP v Kremnici (1981) pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1984 – 1990). Ako čerstvý absolvent sa päť rokov venoval dizajnu hlavne priemyselných výrobkov. V tomto období si založil aj vlastné štúdio. Od roku 1995 pôsobil ako pedagóg na VŠVU a vedúci Výskumno-realizačného centra – VRC – až do roku 2002. Rok 1996 bol v jeho profesionálnom živote kľúčový, stal sa spolumajiteľom firmy Brik, ktorá sídli v Kremnici.

V tom istom roku sa spustila sériová výroba kolekcie nábytku Ferdinand. Kontinuálne navrhuje rôzne druhy knižníc, stolov, stoličiek, čalúnených sedačiek, charakteristických komod, až po spálne a kuchyne, teda kompletný sortiment pre interiér, ktorý sa realizuje vo firme Brik, a.s., v Kremnici. Za svoju prácu získal množstvo ocenení. V roku 1997 za interiér motorového rušňa R 755. Zvláštnu cenu ministra hospodárstva SR získala firma Brik v roku 2005 a na veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre získal nábytok Ivana Čobeja a firma Brik množstvo ocenení. V roku 2016 získal špeciálnu cenu Fóra dizajnu. Žije v Bratislave.

- Katarína Hubová

Patrik Illo (1973)
Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení, oddelenie sklárskeho výtvarníctva (1992 – 1998). V rokoch 1998 – 2006 pracoval ako interný dizajnér v sklárni Rona, a. s., Lednické Rovne, pracoval aj pre sklárne v Českej republike – Moser Květná,Bohemia Crystalex Trading – a pôsobil aj ako dizajnér významnej poľskej sklárne Krosno (2006 – 2009). Podstatná časť jeho dizajnérskej tvorby sa však realizuje na pôde sklárne Rona, a. s., kde pôsobí od roku 2008 ako jej externý hlavný dizajnér a vedúci inovačnej komisie.

Má rozhodujúci podiel na pokračovaní línie čistých elegantných tvarov nápojového skla z produkcie Rony a formovaní ponuky sklárne tak, aby vyjadrovala esenciu najlepších tradícií a možností špičkovej technológie, ktorou je skláreň vybavená.

Ako dizajnér každoročne prichádza s novými vzormi nápojových súprav a karáf, stolovacieho a úžitkového skla, pričom využíva klasické i experimentálne prvky tvarovania skla. Jeho voľná sklárska tvorba, kde pracuje najmä s technikou tvarovania skloviny za horúca, je preňho aj prameňom nových nápadov a myšlienok, ktoré realizuje v úžitkovom skle. Illo už niekoľko rokov spolupracuje s dizajnérkou Aleksandrou Stencelovou aj na spoločnom projekte ILLOLA, ktorý sa vyvíja mimo zadaní pre Ronu.

V objektoch a vázach s touto značkou využívajú originálne autorské riešenia s využitím dekoru a rôznych výzdobných techník. Koncept je založený na dekore ako nositeľovi emócie a významu, ktorý je rovnocennou súčasťou dizajnu. Dizajn Patrika Illa priniesol Rone viacero ocenení z medzinárodných veľtrhov a výstav, napr. Design Plus, Ambiente vo Frankfurte. Od roku 2010 Illo pôsobí ako vedúci Ateliéru skla na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žije a tvorí v Bratislave a Považskej Bystrici.

- Adriena Pekárová

Brik, a.s. Kremnica
Nábytkovú firmu Brik založil v roku 1993 Miro Mutňanský. Firma začínala ako typická „garážová“ firma na ploche 100 m2 v Kunešove pri Kremnici, v roku 1996 presunula výrobu do vlastnej výrobnej haly na bývalých pozemkoch ČSAD v Kremnici. Výrobu orientovali najprv na nábytok na mieru, ale popritom začali vyrábať aj prvé kusy nábytku sériovej produkcie FERDINAND podľa návrhu dizajnéra Ivana Čobeja. Koncom roka 1997 otvoril Brik svoju prvú predajňu nábytku na Grösslingovej ulici. V tom čase sa vyrábalo asi 50 druhov nábytku. V roku 1998 sa presťahovali do väčšej predajne na rohu Lazaretskej a Dunajskej ulice v Bratislave a začali sa naplno venovať sériovej výrobe. Brik začal expandovať aj do zahraničia – otvoril predajňu v Prahe a Budapešti, v roku 1999 vznikla akciová spoločnosť.

Po roku 2000 pribudli k výrobnému programu kuchyne, od roku 2004 aj čalúnený sedací nábytok. Počet zamestnancov každoročné rástol cca o 15 ľudí, rozrastal sa aj výrobný program, ktorý má dnes viac ako 200 druhov výrobkov. V roku 2005 firma získala Zvláštnu cenu Ministerstva hospodárstva SR v rámci súťaže Slovenského centra dizajnu – Národná cena za dizajn. Brik má v súčasnosti na Slovensku 5 štúdií (štúdio v Bratislave momentálne sídli na Štúrovej ulici) a niekoľko v zahraničí (v Českej republike a Rakúsku). Vďaka dizajnu Ivana Čobeja, ktorý spája dokonalú znalosť technológie a materiálu s citom pre výtvarné stvárnenie, je Brik už viac ako 20 rokov úspešnou značkou na trhu.

Odporúčame

vážna hudba

Beethoven, Ryba, Schubert

Ut 9.4.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
vážna hudba

Potulky jazzom

So 13.4.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
výstava

Umenie, ktoré zostalo

Zbierka Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor...Viac
28.3.2024 - 25.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Special guest: Flamenco night

Št 25.4.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!