výstava

Petra Ševčíková: Pomelo im pristane

Autorka Petra Ševčíková zachytáva na svojich obrazoch portréty mladých ľudí s rôznym druhom znevýhodnenia - inakosti, bez okázalej viditeľnosti.

Táto akcia sa konala v minulosti

Výstavu si budete môcť pozrieť po telefonickom alebo mailovom dohovore. 

Maliarsky záujem je rozdelený na dve časti, na časť „im“ a časť „jej“. V časti „im“ znázorňuje kompozície viacerých osôb počas ich činností – hier alebo spoločenských udalostí. Druhou časťou sú osamelé
portréty.
Na skupinových obrazoch dáva dôraz na príbeh, hru, ktorá sa nedá jednoznačne popísať, má absurdný ráz a zachytáva stav, atmosféru v špecifickom prostredí (škola, internát). Hoci sa zdá, že sú to banálne momenty, pre mladých ľudí s rôznymi znevýhodneniami je to realizácia a stmeľovanie komunity. V druhej časti „jej“ sa viac sústredí na jednotlivca a vyjadrenie jeho individuality. Autorka reflektuje osobnú skúsenosť života v komunite a pretvára ju na dielo s otázkami pre diváka.

Využíva akryl na rýchle zachytenie expresie, pohybu a olejové farby na lazúrne modelovanie priestoru, atmosféry, ale aj plastickosť. V scénach (Karneval, Rovnakí) uprednostnila delený rukopis tak, aby dosiahla surovosť premien osôb, zdôraznila odcudzenie v hre aj napodobovanie stereotypov. Hľadá formu a štýl cez vnútorný dialóg a koncentráciu pri samotnom procese maľby. Neobmedzuje sa na jednotný štýl, stále akoby nanovo hľadá správnu formu k vystihnutiu osobností, ktoré stvárňuje spolu s istou mierou záhady.

Pomelo im pristane je výstavný projekt, ktorý prezentuje najmä komunitu študentov Špeciálnej školy na Koceľovej ulici v Bratislave.
Jeho prvá časť je prezentovaná Galérii X.
Druhá časť Pomelo jej pristane je naplánovaná na júl 2021 v Galérii Palác Pálffy, v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave.

Odporúčame

letný festival

Colours of Ostrava 2022

13.7.2022 - 16.7.2022 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
film

Svätý Peter a pápežské baziliky Ríma

Dokument od tvorcov filmu "Florencia a Galéria Ufizzy".Viac
Ne 9.5.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!
koncert

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!