výstava

Petra Lukovicsová / #Inkbook

Petrinu tvorbu vníma publikum v dvoch rovinách – jedna je plná veselých ilustrácií, ktoré poznáme z kníh a časopisov a druhá je známa v prostredia sociálnej siete Instagram.
03.07.2019, St - 08.09.2019, Ne

Kurátorka: Kristína Kubáňová

Instagramové skice svojou vizualitou priamo reagujú na momenty zažitého, rovnako ako fotky mnohých užívateľov tejto siete. Ich formát dojem fotografie iba umocňuje – Petra využíva veľkosť klasických polaroidových záberov. Svoje momentky však zachytáva ručne s použitím fixiek na alkoholovej báze, ktoré prinášajú do kresby svojský šmrnc. Repertoár Petriných kresieb je rôznorodý – od intímnych chvíľ s rodinou až po reakcie na udalosti, ktoré nejakým spôsobom otriasli našou spoločnosťou. A tak sa na jednom mieste stretávame s usmievavými Petrinými dcérami, ale aj s Jánom a Martinou, ktorý na spoločnej momentke symbolicky viac nepozerajú na tento svet.

Zachytenie prchavého momentu sa dá označiť ako najvýraznejší spájajúci bod celej tvorby Petry Lukovicsovej. Momentky z každodennosti nájdeme vo voľných kresbách inšpirovaných reálnym životom, ale aj v ilustráciách, kde inšpirácia prichádza zo sveta fantázie literárneho textu. Často odkazuje na svet detskej bezstarostnosti plný hier a zábavy ale aj plný neustáleho objavovania.

Ilustrátorská tvorba Petry Lukovicsovej je v neustálom pohybe. Rokmi pravidelnej tvrdej práce vyšperkovala svoj osobitý kresliarsky štýl. Ten je charakteristický najmä výraznou, zväčša čiernou linkou a následným kolorovaním v jasných a kontrastných farbách. Jej štýl je natoľko jasný a rozpoznateľný, že má schopnosť nestratiť sa v akomkoľvek médiu, ktoré Petra využíva – či už ide o analóg alebo digitál. Svoju kresliarsku zručnosť cibrí každým dňom, a prináša nám vďaka tomu možnosť, pozrieť sa na svet vnímaný jej citlivým pohľadom.

- Kristína Kubáňová

-------

Biografia
Petra Lukovicsová je ilustrátorka na voľnej nohe a dvojnásobná mama. V rokoch 1996 – 2000 študovala tvorbu hračiek na ŠÚV v Kremnici a vždy rada tvorila a kreslila. Čoraz častejšie sa venuje ilustráciám. Uprednostňuje klasickú analógovú kresbu kombinovanú s digitálnymi technikami, avšak hravo si poradí aj s vektormi.
Ilustrovala viacero kníh. Medzi inými knihu Cesta na svet, ktorá detskému čitateľovi prezradí, aká je pravda o jeho príchode na svet alebo autorskú knihu City v city, ktorá je plná zaujímavých interlingválnych homoným. Pravidelne ilustruje pre slovenské detské časopisy Slniečko a Bublina.

Odporúčame

Prechádzka / exkurzia

C. a k. prehliadka Bratislavy

Ne 18.8.2019 / Bratislava
odporúčame!
výstava

100 rokov dizajnu – prvá expozícia Slovenského múzea dizajnu

Expozícia 100 rokov dizajnu vznikla pri príležitosti 100. výročia založenia ČSR a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.Viac
16.7.2019 - 25.8.2019 / Slovenské múzeum dizajnu
odporúčame!
film

Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti

Dokumentárny film zachytáva púť životom a dielom legendárneho španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího, ale tiež...Viac
Ut 17.9.2019 / Kino Mier Modra
odporúčame!
party

SIGNAll_FM & Drumatique

Pi 18.10.2019 / Dunaj˜
odporúčame!