výstava

Petr Bařinka - Parareal

Srdečne pozývame na otvorenie výstavy českého autora Petra Bařinku s názvom Parareal.

Dátum vernisáže:
04.03.2020 18:00, St
04.03.2020, St - 31.05.2020, Ne

Kurátorka: Jana Babušiaková

Petr Bařinka je multimediálny vizuálny umelec, ktorý absolvoval v ateliéri českého sochára Kurta Gebauera na VŠUP v Prahe a potom rozvinul svoje vizuálne koncepcie v rámci doktorandského programu v ateliéri maľby prof. Ivana Csudaia v Bratislave kde se zaoberal vizuálnymi schémami modernizmu a digitálneho obrazu. Jeho tvorba využíva celú škálu aktuálnych techník od maľby cez sochárstvo, fotografiu, film, až po digitálnu tlač a animáciu. Neustále experimentuje s rôznymi materiálmi a technikami ako je vyšívanie a pod.

Za rozmanitosťou materiálnych foriem jeho diel je vždy jasne rozpoznateľný autorský rukopis. Vo svojom diele kombinuje zdanlivo naivné rozprávkové prvky so závažnými témami vzťahujúcimi sa k pamäti, nevedomiu, strachu, fantázii. Inými slovami, autor realizuje obrazy, ktoré se jemu, tak ako ostatným ľudom, vtláčajú do pamäti.

V roku 2009 se stal laureátom prestížnej ceny Národnej galérie v Prahe NG 333 pre umelca do 33 rokov a v roku 2015 ho ocenila porota cenou VIG Special Invitation, udelenou v rámci umeleckej súťaže ESSL ART AWARD.
(text: Michal Tošner)

---
Monografická prehliadka etablovaného českého vizuálneho umelca Petra Bařinku s pracovným názvom PARAREAL prezentuje rôzne stratégie jeho prístupu k maľbe so zastúpením výberu starších, ale i najnovších prác. Tento autor, ocenený v roku 2015 prestížnym ocenením ESSL Art Award, vo svoje tvorbe osciluje medzi abstraktnými a konkrétnymi princípmi maľby, pričom výstava ponúkne prierez „paralelnými realitami“ rozvíjanými v jednotlivých sériách. Petr Bařinka do svojho výtvarného programu dlhodobo zapája prvky počítačovej grafiky, popkultúrnych a komiksových odkazov, ktoré rôznymi spôsobmi prepája s reálnym svetom.

Séria Cosmos Pieces je azda najvýraznejším reprezentantom súčasného Bařinkovho zaujatia vzťahu reality a abstrakcie. Precízne geometrické vzory jeho malieb nachádzajú svoj predobraz v konkrétnosti prírodného sveta – v rytme minerálnej kryštalizácie, či v planetárnych usporiadaniach.

Vektorové maľby, ktoré Bařinka začal tvoriť od roku 2012, sú vizuálne späté s estetikou počítačových hier 70. a 80. rokov. Tenká obrysová línia ako aj farebnosť a kompozícia v hmatateľnom médiu maľby dokonale imituje vektorovú kresbu, známu len z virtuálneho prostredia. Vytvára tak precízne mapy neexistujúcej reality imaginárnej počítačovej hry.

Séria plátien Night visitors pracuje s tajomnými bytosťami komiksového rázu, ktoré zaľudňujú nám dobre známe priestory a rozvíjajú v nich vlastný, súbežný príbeh oprostený od ľudských bytostí. Výklad tejto paralelnej reality necháva autor na divákovi – jeho noční návštevníci môžu byť duchmi, rozprávkovými postavami či návštevníkmi z iných dimenzií.

Jana Babušiaková

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Gabriela Grossmannová. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

film

McQueen

Príbeh Alexandra McQueena je moderný príbeh, gotická rozprávka o obyčajnom chlapcovi z robotníckeho Východného Londýna, ktorý...Viac
Pi 29.5.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Králiček Jojo

Jojo si to užíva. Ako správny chlapec má kopec kamarátov, nie len na dvore, ale priamo v Hitlerjugende. Najlepší kamoš sa volá...Viac
Ut 2.6.2020 / Kino Mier Modra
odporúčame!
film

Oni a Silvio

Silvio Berlusconi - známy miliardár, mediálny magnát, dlhoročný predseda talianskej vlády, známy svojim excentrickým spôsobom...Viac
Št 28.5.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Pi 24.7.2020 / Axa Aréna NTC
odporúčame!