výstava

Patrik Kriššák / Bewegung

Flatgallery Vás pozýva na autorskú výstavu Petra Kriššáka "Bewegung".

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
17.09.2019 19:00, Ut


Kurátor: Andrej Jaroš

Patrika Kriššáka ako autora registrujem odvtedy, keď sa pred troma rokmi prihlásil do otvorenej výzvy na výstavný plán Flatgallery 2018. Autor ma svojou sviežou tvorbou natoľko zaujal, že som si počas doktorského štúdia na Karlovej Univerzite v Prahe našiel čas na návštevu jeho ateliéru v Holešoviciach priamo vo funkcionalistickom komplexe kultového kina BIO OKO. Už pri prvom osobnom kontakte som vedel, že práve on bude mať čoskoro vo Flatgallery samostatnú výstavu.

Teším sa, že autor má sólo výstavu, prvú na svojom domácom Slovensku práve u nás, keď je teraz aj finalistom Ceny Nadácie VÚB, súťaže Maľba roka 2019. Jeho gestická, lineárna maľba v ostrých/čistých tónoch farebnej škály navyše doplnenej pop-artovými trblietajúcimi glittrami vzbudzuje na seba pozornosť v každom priestore. Minimalistická lineárnosť jeho malieb vzniká vďaka špecifickej autorskej technike, maľbou tekutými olejovými farbami priamo z fľaštičiek rôznych veľkostí a priemerov vytvára rozmanitú variabilnosť ťahov, nahrádzajúc klasické štetce a vytvárajúc pritom pulzujúce dielo zachytené v pohybe. Zaujímavý je aj samotný proces nanášania farby na plátno, natáčaním do horizontálnej polohy. Vychádza tak svojim spôsobom z akčnej maľby Jacksona Pollocka, ale v tomto prípade ide už „kontrolovanú náhodu“. 

Čistota bieleho podkladu umožňuje vyniknúť abstraktným, jasne ohraničeným plošným tvarom, ktoré vytvárajú prelínaním a vrstvením rôznorodé obrazce, až akési archetypálne útvary, ktoré evokujú podoby pravekého obrazového/znakového písma, alebo odkrývajú nepoznané hlbiny ľudskej duše, prekryté nánosmi kultúr, sociálnych modulov a schém správania. Preto jeho výtvarný prejav intenzívne zasahuje predovšetkým naše vizuálne zmysly a emócie, ktoré v nás vďaka týmto abstraktným štruktúram ako aj výraznej farebnosti vytvárajú rôzne pocity. Toto autorské vizuálne experimentovanie mi pripomína moje detské časy, keď som po škole navštevoval nevlastnú mamu v jej psychologickej ambulancii, kde som so zanietením a zvedavosťou  objavoval Rorshachov test, ako aj Lűscherov farebný test a ponáral sa tak do nepreskúmaných zákutí ľudskej mysle, ako aj vedomia/nevedomia/podvedomia a zložitosti myslenia.

Abstrakcia je pomerne stále mladá etapa umenia, ktorá nevídaný rozmach zaznamenala až začiatkom 20. storočia v podobe prvých avantgardných smerov ako bol suprematizmus, De stijl, geometrická abstrakcia, ktorá sa v plnej sile rozvíjala predovšetkým na západe v 50. rokoch u Marka Rotha a dodnes sa recykluje v rôznych podobách u rôznych autorov (napr. Bryce Hudson, Gary Petersen, u nás napr. Lucia Oleňová). Jedným z nich je aj Patrik Kriššák, ktorý sa vydal touto cestou a hľadá svoje miesto v súčasnom svete v umeleckohistorickom kontexte. V aktuálnej výstave môžete vidieť autorovu abstraktnú polohu tvorby zo „série 120“, ktorá evokuje pohyb, rýchlosť a zároveň v niektorých naznačujúc aj smer, pričom je najpopisnejší práve v obraze "The Direction Blue".

---------------------------------

Patrik Kriššák (*1986)
slovenský umelec generácie Y narodený vo vtedajšom Československu, žijúci od roku 2011 v Prahe, Českej republike. V roku 2011 ukončil štúdium na Ostravskej Univerzite v Ostrave v ateliéry Malba I. u prof. Daniela Balabána. V roku 2011 bol nominovaný na Rakúsku cenu STRABAG Art Award a v rovnakom roku nasledovali nominácie v Českej republike a to Start Point Prize 2011 a Cena kritiky za mladou malbu a její přesahy v roku 2012. V roku 2015 sa zúčastnil na prestížnej výstave Zlínsky salon mladých. Rezidenčný pobyt absolvoval v hlavnom meste kultúry roku 2016 A.i.R. Wroclaw. V roku 2019 finalista Nadácie VUB v súťaži maľba roka na Slovensku. Kriššákova tvorba má experimentálnu povahu, jeho technika sa radí medzi neštetcovú maľbu a nerozvíja tak len modernistické tradície, ktoré začali v Amerike 50. rokoch, ale rozvíja tiež súčasné trendy, ktoré sú ovplyvnené informačnou technikou a novými médiami, ľahko rozlíšiteľný rukopis, ktorý odkazuje na tzv. "post digital age" v zmysle skúsenosti s počítačom a jeho grafickými programami. V jeho tvorbe nájdeme rôzne žánre ako napríklad portréty, abstraktný automatizmus zameraný na skúmanie farby, či jednotlivé “zátišia” v podobe zvierat, či rastlín v kvetináči odsúdených k ľudskej spoločnosti. (zdroj: www.patrikkrissak.com)

Odporúčame

výstava

Anna Štefanovičová - Dear To Me

Súborom Dear To Me autorka nadväzuje na svoj dlhodobý záujem o bežné predmety dennej potreby, ktoré prevádza do svojho vlastného...Viac
5.3.2024 - 29.3.2024 / Galéria Čin Čin
odporúčame!
koncert

The Dead South (CAN)

Kanadská kapela The Dead South, ktorá je fenoménom naprieč generáciami i žánrami, sa po úspešnom koncerte v roku 2022 vracia do...Viac
St 5.6.2024 / STARS auditorium
odporúčame!
divadlo

Averze&Innenhof&Pakt: Katalyzátor stability + diskusia

Ut 16.4.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
koncert

SHARPE

Koncerty v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, talentovaní umelci, diskusie aktuálnych tém hudobného a...Viac
25.4.2024 - 27.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!