výstava

Pád lietadla v Bratislave na Zlatých pieskoch

V roku 1976 sa stala najznámejšia havária dopravného lietadla v histórii Československa. Pri jeho páde do jazera Zlaté piesky v Bratislave zahynulo 76 zo 79 ľudí na palube.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
27.07.2021 17:00, Ut

Na prekvapenie pamätníkov i historikov boli na dne jazera Zlaté piesky v Bratislave v roku 2020 nájdené trosky z lietadla, ktoré doň spadlo v roku 1976. Počas nasledujúcich ponorov sa na breh dostali zaujímavé kusy, ktoré sa teraz stávajú súčasťou unikátnej výstavy.

Lietadlo Iľjušin IL-18 imatrikulačnej značky OK-NAB Československých aerolínií havarovalo na Zlatých pieskoch pred 45 rokmi, 28. júla 1976. Pri nehode, ktorej sa zhodou okolností vyhol hudobník Pavol Hammel, zahynulo 76 zo 79 ľudí na palube. Vtedajšie bezpečnostné zložky strávili na jazere niekoľko dní, počas ktorých vytiahli väčšinu trosiek lietadla. Po skončení vyšetrovania boli postupne zničené. Hustá vegetácia na dne jazera ukryla niekoľko cenných kusov nešťastnej udalosti.

„Oficiálne správy hovorili o tom, že posledné malé trosky boli nájdené v roku 2000. Všetko sa zmenilo, keď potápač Andrej Gašpar počas letnej rekreácie neplánovane narazil na niečo, čo pripomínalo trosky z lietadla. Následne sa dala dohromady partia potápačov a leteckých nadšencov, ktorí postupne vylovili niekoľko desiatok trosiek. Ich výstavou sme si chceli pripomenúť tragickú udalosť a vyslať odkaz pozostalým a záchranárom, že nikdy na nich nezabudneme,“ povedal David Púchovský, organizátor výstavy a autor knihy o nehode lietadla „Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch“.

Na výstave budú prezentované nájdené trosky, veľké i menšie časti  lietadla IL-18. Pôjde napríklad o vzletové klapky, súčasti kokpitu a kuchynky, toaletu, rádiolokátor, záchrannú vestu či neporušené okno. Medzi vystavenými predmetmi  bude aj minca, ktorú mal pri sebe jeden z troch preživších, Jaromír Kratochvíl. Z trojice mužov, ktorí sa narodili po druhýkrát, žije už iba francúzsky občan, Gérard Menárd.

Návštevníci múzea si popri troskách budú môcť pozrieť dobové televízne zábery z ich prvého výlovu v roku 1976. Získajú základné informácie o lietaní v Československu i o samotnom lietadle a dni tragédie, ako aj osobné príbehy tých, ktorí zahynuli. Verejnosť  sa dozvie informácie o príčine nehody lietadla, ako aj o vyvrátených konšpiračných teóriách, ktoré sa šíria desaťročia.

Odporúčame

festival

Divadelná Nitra 2022

Divadelná Nitra už viac ako tri desaťročia reflektuje svet okolo nás. 31. ročník sa uskutoční koncom septembra.Viac
23.9.2022 - 28.9.2022 / Nitra
odporúčame!
festival

Symfónia umenia 2022

Mestská časť Bratislava-Ružinov po druhý raz prináša multižánrový festival Symfónia umenia. Tento festival rôznych k sebe...Viac
1.9.2022 - 11.9.2022 / Bratislava
odporúčame!
iná akcia

Múzeum Janka Jesenského dočasne otvorené

7.7.2022 - 26.8.2022 / Múzeum Janka Jesenského
odporúčame!
výstava

Gisela Weyde - Od Atény k Hére

Gisela Leweke-Weyde bola kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka. Má obrovské zásluhy v...Viac
9.6.2022 - 2.10.2022 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!