výstava

Michail Daševskij / Nevidená Moskva

Moskva, ktorú sme zvyknutí vidieť na fotografiách, je pestrá a slávnostná. Ale ako sa žije v Moskve každodennej? V Moskve zamestnancov a robotníkov, ktorí do mesta prišli zarábať?
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.11.2019 18:00, Pi

Kurátorka: Irina Čmyreva

V Moskve detí vyrastajúcich v rodinách dlhoročných Moskovčanov, ktorí nezabúdajú na udalosti pred rokom 1917 a ktorí stále spomínajú na rodinných príslušníkov väznených, odsúdených, poslaných do pracovných táborov či zastrelených počas stalinských represií?  Na tých, pre ktorých sa nenašlo miesto na stránkach oficiálnych sovietskych dejín...

Nikdy neviete, kedy sa skrytý fotoalbum otvorí. S fotografiami, bez ktorých si – už od čias ich zverejnenia – nevieme predstaviť dejiny. Teraz sa zdá, že Daševského fotografie, výnimočné preňho vlastným lyrizmom a opatrnou pozornosťou k  znameniam doby, boli verejnosti známe odnepamäti – tak veľmi zapadajú do vizuálneho kánonu Moskvy druhej polovice 20. storočia. Do maľby či do kinematografie prenikal, okrem obrázkových známok a neosobného štýlu, občas aj živý a úprimný podtón – od menej známych, nikdy nie od tých najslávnejších, ktorých si autority rozmaznávali. A vo fotografii... bol týmto umelcom Daševský!

Ale to sa iba zdá. V skutočnosti bola väčšina jeho fotografií  prvý raz vystavená až začiatkom 21. storočia v Moskve, a odvtedy expozície jeho snímok cestujú po celom svete. Prečo sa to udialo? Keď bližšie preskúmate tváre a motívy jeho fotografií, nenájdete v nich ani kritiku politického systému, ani štipku oportunizmu. Hľadáte znaky, ktoré by prezradili, prečo tieto fotografie neboli vo svojej dobe na verejnosti vítané. Kontrast Daševského fotografií s tým, z čoho v tomto období pozostávala sovietska fotografia, nemožnosť  fotografie publikovať; ich „vzpriamenosť“, ktorá je taká vlastná autorovmu postoju k realite: neoddeľuje svoje rodného mesto od seba samého.

Rozpráva v prvej osobe, nič neskrýva, nesnaží sa ukázať seba a svoje mesto lepšími, než akými naozaj sú. Ba čo viac, na jeho fotografiách vidno nefalšovaný záujem o obyčajného človeka – akým je aj autor sám. Realizmus s malým človekom v centre snímok. Bol vychválený oficiálnymi kritikmi, ale to len naoko a v súvislosti s minulosťou: je veľmi pohodlné glorifikovať tento obraz z histórie ruskej literatúry 19. storočia, a tak stavať základ pre antitézu ozajstného umenia (v ktorom je prítomný obraz malého človeka) a pre spoločnosť založenú na princípoch zneužívania a nerovnosti.

Inou záležitosťou je urobiť z muža bez akýchkoľvek atribútov hrdinu, protagonistu pátosom presýteného sovietskeho umenia svojej doby, popierajúc súčasnosť v mene svetlej budúcnosti. Daševský často zobrazuje starších ľudí a deti, pretože oni si nevedia nasadiť masky, sú akoby knihami, na stránkach ktorých sa nachádza všetka dráma života; fotograf ich sleduje, rozumie im, sympatizuje s nimi...

Moskva na Daševského fotografiách je mestom, kde sa narodil a kde prežil celý  život. Mesto snímané z pozície „urbánneho mravca“ (slovami samotného umelca): medzi ľuďmi, uprostred obyčajných miest a situácií, s pocitom spriaznenosti s druhými a s osobnými citmi k mestu.

Michail Daševský nazýva svoj fotografický štýl „dokumentárnym impresionizmom“. V roku 2018 zostavil vlastné finálne portfólio z rokov 1962 až  2002 vo forme celostnej práce veľkoformátových rozmerov – je takou ságou v siedmich kapitolách. Divákov srdečne pozývame spoznať vybrané fragmenty tejto ságy.

Výstava je súčasťou Mesiaca fotografie

---------

Vstup je voľný

 

Odporúčame

výstava

7x7: Sedem slobodných úvah o umení

Projekt Sedem slobodných úvah o umení , kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych...Viac
6.5.2021 - 26.6.2022 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Alyona Alyona

St 1.6.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

HEALTH (USA) & Youth Code (USA)

Št 16.6.2022 / Fuga
odporúčame!
film

Chlast

Štyria priatelia, učitelia na strednej škole, testujú teóriu, že zlepšia svoj život udržiavaním konštantnej úrovne alkoholu v...Viac
St 25.5.2022 / Kino Film Europe
odporúčame!