výstava

Médium Textilu - Koexistencia dvoch svetov

Dve polohy textilu, ktoré reflektujú toto médium v jeho diametrálne rozdielnych možnostiach. Aj takto by sme mohli v skratke priblížiť obsah výstavy v Dizajn štúdiu ÚĽUV.

 

Dátum vernisáže:
07.06.2022 18:00, Ut
08.06.2022, St - 05.09.2022, Po

Svoju tvorbu tu prezentujú dve absolventky Ateliéru textilnej tvorby v priestore VŠVU v Bratislave.

Diana Bilichenko prezentuje svoju magisterskú prácu, ktorou sa obracia do minulosti. Autorka pochádza z Ukrajiny a vo svojej tvorbe reflektuje vzťah k národnej kultúre a prírode. Hľadá spojenie s tým, čo od dávnych čias formovalo naše vnímanie, estetiku či skúsenosti. Návrat ku koreňom chápe až doslovne. Regulovaným pestovaním si podriaďuje prírodu a vytvára štruktúry z koreňov, ktoré prerastajú textilné fragmenty. Textílie sú realizované rôznymi historickými technikami - paličkovaním, vyšívaním, tkaním. Zároveň sú nositeľmi magických symbolov z pradávnych dôb. Bilichenko zámerne umocňuje postupný deštrukčný proces rozkladu výlučne prírodných materiálov. Svojou krehkou prácou poukazuje na pominuteľnosť zvykov, ľudskej existencie, pamäte, umenia. Núti nás uvažovať aprehodnocovať vlastné hodnoty.

Júlia Jurinová predstavuje výsledky svojho doktorandského projektu Textilný objekt a jehointermediálne presahy. Upiera svoj zrak do budúcnosti, na nové technológie. Naznačuje viaceré cesty digitalizovaných procesov v textilnej tvorbe. Jednou z nich je aj jej kolekcia textilných objektov, ktorá približuje digitálnu fabrikáciu s použitím 3D tlače na textilný materiál. Jurinová v nej zhodnocujevizuálne možnosti aktívnej textílie, jej schopnosti samo skladania do trojrozmerných kompozícií. Zaujímavou súčasťou jej prezentovaných prác je aj taftovaný koberec Vektorové polia, ktorý je výsledkom generatívneho procesu navrhovania. Prezentuje aj nositeľný interaktívny objekt Distance –Dissonance s elektronickými senzormi a iné projekty. Svojim výskumom sa snaží nachádzať nielennové estetické východiská, ale predovšetkým konkrétne riešenia environmentálnej krízy cez digitálne nástroje, technológie a procesy tvorby.

Otváracia doba: pondelok až piatok od 13.00 do 18.00 hod.
Kurátorka výstavy: doc. M. A. Blanka Cepková
Komentované prehliadky: 15. 6. 2022 o 10:30 hod. a 17:00 hod.

Odporúčame

film

Fragile Memory

Slávny sovietsky kameraman Leonid Burlaka, ktorý nakrútil niekoľko ikonických filmov má diagnózu Alzheimerovej choroby. Jeho vnuk...Viac
Po 22.8.2022 / Kino Lumière
odporúčame!
festival

Divadelná Nitra 2022

Divadelná Nitra už viac ako tri desaťročia reflektuje svet okolo nás. 31. ročník sa uskutoční koncom septembra.Viac
23.9.2022 - 28.9.2022 / Nitra
odporúčame!
koncert

Boban Marković Orkestar + Vidiek: Hrajte trúbky tour

Ne 4.9.2022 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Viva Musica! 2022

Po dvoch covidových ročníkoch, ktoré boli programovo zamerané na domácu hudobnú scénu, sa festival Viva Musica! vracia k svojmu...Viac
23.6.2022 - 11.9.2022 / Bratislava
odporúčame!