výstava

Matúš Zajac, Peter Böhm: Cesta k nezávislému životu

V jednom kaštieli sa stretnú obyvatelia, ktorých spája len jedna spoločná vec – všetci majú zdravotné postihnutie. V kaštieli ostanú bývať už navždy. Do skutočného domova sa už nikto z nich nevráti.

 

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
29.05.2023 18:00, Po

Príbehy ako zo severskej drámy sú príbehmi mnohých ľudí so zdravotným postihnutím a seniorov z pobytových zariadení sociálnych služieb, z ústavov, ktoré sa stali ich domovmi. Alternatívou k veľkým ústavným bývaniam je obyčajný domov. Taký, kde sa môžeme rozhodnúť, čo budeme jesť, kedy pôjdeme spať, koho sem vpustíme.

Fotografi Matúš Zajac a Peter Böhm sa zapojili do národného projektu Deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb. Vytvorili fotoarchív, ktorého súčasťou je 20 fotografií tvoriacich túto putovnú výstavu. Predstavujú ľudí žijúcich v inštitúcii a naopak, v komunite. Zábery dokumentujú momenty v živote ľudí v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré sú súčasťou programu Deinštitucionalizácie. V skratke to znamená, že sa z inštitucionálnych menia na komunitné tak, aby svojim členom umožnili žiť nezávislý život s takou mierou podpory, ktorú potrebujú.

Fotografie boli vytvorené ako súčasť fotografického archívu pre národný projekt Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov realizovaný Implementačnou agentúrou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Partneri projektu: Rada pre poradenstvo v sociálnej práci, Slovenská únia podporovaného zamestnávania, Fakulta architektúry a dizajnu STU – Výskumné a školiace centrum bezbariérového navrhovania (CEDA). Projekt realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Matúš Zajac je dokumentárny fotograf, ktorý sa dlhodobo venuje sociálnej fotografii. Lákajú ho rôzne subkultúry a rád odhaľuje neprístupné komunity, ktoré sa ocitajú na okraji spoločnosti. Okrem fotenia sa venuje pedagogickej činnosti a tak, ako tvrdí, že: „kritická fotografia vychováva spoločnosť,“ snaží sa touto cestou vychovať aj nás.
Umelecké vzdelanie získal na pražskej FAMU a VŠVU v Bratislave, kde sa plne venoval dokumentárnej fotografii v ateliéri profesora Ľuba Stacha.

Je držiteľom mnohých ocenení, z ktorých si najviac váži cenu Olgy Havlovej v rámci Czech Press Photo, pretože išlo o ocenenie dotýkajúce sa sociálnej problematiky mimo majoritnej spoločnosti.

Jeho tvorbu môžete obdivovať v knižných publikáciách Podoby viery 2011, OUT 2014, Anton Srholec – Bezdomovec z povolania 2015 a IN 2020.

Peter Böhm sa zaoberá pohľadom na svet, ktorý druhí ľudia prehliadajú. Cit pre fotografiu a jej detail nachádza vo vlastnom vnímaní okolia. Cez objektív fotoaparátu sa snaží hľadať malé svety vo veľkom svete a tak ich transformovať na celky, ktoré sa stávajú priestorom bez hraníc.

Vyštudoval školu dizajnu v odbore fotografia a ďalej rozvíja túto prácu hľadaním nevidenej reality, ktorú ľudia okolo seba nevnímajú. Jeho radosťou je odhaľovať nepovšimnuté drobnosti a dávať ich na svetlo ľudského vnímania.

Školská 14

Otvorené: po–pi 15:30–19:00


 

Odporúčame

film

Spiaci účet

Problémy mladých manželov môže vyriešiť nečakane objavené dedičstvo. Pátrajú po jeho podozrivom pôvode a odkrývajú temné...Viac
SĽUK / Kino Kultúrka Stupava / Kino Nostalgia
odporúčame!
koncert

Tolstoys: krst albumu + Young Aesthete a Bali G

Berlínsko - slovenskí Tolstoys pokrstia nový album v bratislavskom Kácečku. Čaká vás kombinácia čarodejníckeho trip-hopu s...Viac
Ut 7.5.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!
party

PVC: British Murder Boys - Regis & Surgeon (UK)

Pi 12.4.2024 / WAX2
odporúčame!
koncert

Still Corners (USA/UK)

Doteraz Slovensko vždy tesne minuli, tentokrát v rámci koncertnej série Nu Sound Of zaleje americko-britské trio Still Corners...Viac
St 22.5.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!