výstava

Matej Fabian: Going Inside

Vo výstavnom projekte pre novosprístupnené priestory suterénu Pálffyho paláca sa Matej Fabian pod vplyvom protipandemických opatrení, kedy sa  pôvodný svet a jeho prežívanie zredukovalo na priestory bytu a ateliéru; obracia z digitálneho prostredia späť k telesnosti, telu a jeho rekonfigurácii.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Nina Gažovičová

Vpádom pandémie sa v priebehu niekoľkých dní zmenilo úplne všetko. Prestala fungovať dôvera v nespochybniteľné istoty, prišla fatálna zmena, ktorej dôsledky začíname pociťovať na viacerých úrovniach. Obrat k princípom alternatívnej medicíny (s priamym odkazom na svojho času populárnu knihu Krížovka života Josefa Jonáša) sa autorovi javí ako jedno z možných východísk zo súčasnej post-faktuálnej doby a pandemickej každodennosti.

V rámci projektu Going Inside budú vystavené maľby a objekty z posledného roka tvoriace komplexnú inštaláciu fungujúcu priamo pre zvolené priestory galérie.

Matej Fabian (1979)

V rokoch 2005 až 2011 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na Katedre maľby a iných médií v IV. Ateliéri profesora Ivana Csudaia. Od 2011 do 2014 absolvoval doktorandské štúdium u doc. Stanislava Bubána v Kabinete kresby. V roku 2014 získal druhé miesto v súťaži VÚB Maľba a bol finalistom ceny Nadácie NOVUM.

V roku 2010 bol za Slovensko nominovaný na Henkel Art Award. Jeho dielo je zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy a v súkromných zbierkach v Rakúsku, Chorvátsku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, USA a Rusku. Žije a tvorí v Bratislave. K umeniu pristupuje ako ku problému rozličnej, tekavej povahy, ktorého fluidita sa prejavuje v prelievaní z témy do témy, či média do média.... dôležitý je proces a vzťahová súvislosť (k priestoru, vizuálu, či sérii)... v poslednom období majú jeho výstupy okrem maľby charakter site- specific projektov či samostatných objektov. 

Odporúčame

divadlo

The Cotton Club

16.2.2023 - 31.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Zle strážené dievča

10.2.2023 - 18.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Balet
odporúčame!
koncert

Sun Kil Moon (USA)

Po 6.3.2023 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
festival

Saxophobia Bratislava 2023

Pocta saxofónom! Koniec februára bude už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu Saxophobia. Popri majstrovských...Viac
23.2.2023 - 26.2.2023 / Bratislava
odporúčame!