výstava

Matej Fabian: Going Inside

Vo výstavnom projekte pre novosprístupnené priestory suterénu Pálffyho paláca sa Matej Fabian pod vplyvom protipandemických opatrení, kedy sa  pôvodný svet a jeho prežívanie zredukovalo na priestory bytu a ateliéru; obracia z digitálneho prostredia späť k telesnosti, telu a jeho rekonfigurácii.

11.02.2021, Št - 09.05.2021, Ne

Kurátorka: Nina Gažovičová

Vpádom pandémie sa v priebehu niekoľkých dní zmenilo úplne všetko. Prestala fungovať dôvera v nespochybniteľné istoty, prišla fatálna zmena, ktorej dôsledky začíname pociťovať na viacerých úrovniach. Obrat k princípom alternatívnej medicíny (s priamym odkazom na svojho času populárnu knihu Krížovka života Josefa Jonáša) sa autorovi javí ako jedno z možných východísk zo súčasnej post-faktuálnej doby a pandemickej každodennosti.

V rámci projektu Going Inside budú vystavené maľby a objekty z posledného roka tvoriace komplexnú inštaláciu fungujúcu priamo pre zvolené priestory galérie.

Matej Fabian (1979)

V rokoch 2005 až 2011 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na Katedre maľby a iných médií v IV. Ateliéri profesora Ivana Csudaia. Od 2011 do 2014 absolvoval doktorandské štúdium u doc. Stanislava Bubána v Kabinete kresby. V roku 2014 získal druhé miesto v súťaži VÚB Maľba a bol finalistom ceny Nadácie NOVUM.

V roku 2010 bol za Slovensko nominovaný na Henkel Art Award. Jeho dielo je zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy a v súkromných zbierkach v Rakúsku, Chorvátsku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, USA a Rusku. Žije a tvorí v Bratislave. K umeniu pristupuje ako ku problému rozličnej, tekavej povahy, ktorého fluidita sa prejavuje v prelievaní z témy do témy, či média do média.... dôležitý je proces a vzťahová súvislosť (k priestoru, vizuálu, či sérii)... v poslednom období majú jeho výstupy okrem maľby charakter site- specific projektov či samostatných objektov. 

Odporúčame

koncert

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
koncert

Hooverphonic (BE)

Ut 5.10.2021 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Pohoda on the Ground

Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody sa opäť presúva o rok, plná verzia festivalu bude v dňoch 7. – 9. júla 2022. Na tento rok...Viac
7.7.2021 - 11.7.2021 / Letisko Trenčín
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!