výstava

Matej a Juraj Krén / Knihy - Obrazy

Matej Krén pripravil na výstavu v Pálffyho paláci tri nové diela. Sú vzájomne kontrastné, ale zároveň úzko prepojené s objektom knihy. V jednom prípade dokonca s celým dielom – Pasážou, ktorú autor vytvoril z kníh pre galériu GMB pred 15 rokmi.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
25.09.2019 17:00, St

kurátori: Ivan Jančár, Kristína Zaťko Jarošová

Kniha v nových Krénových dielach nikdy nevystupuje len ako klasické textové médium, ale aj ako zdroj metaforického uchopenia radikálnych zmien, ktorými súčasná spoločnosť v dobe digitálnej revolúcie prechádza. Prácu s knihou rozvíja Krén už niekoľko desaťročí a pomocou nej vyjadruje vždy znovu, ale vždy inak širokú škálu tém komplikovaného vzťahu medzi svetom a jeho reprezentáciou či interpretáciou. Medzi našou angažovanou účasťou na jeho vysvetľovaní a súčasne naším zdesením z márnosti tento svet raz a navždy definitívne pochopiť... Súčasťou výstavného projektu je tiež výber z diela Juraja Kréna. Táto paralelná výstava je zvláštnym stretnutím otca a syna – dvoch výrazných umeleckých osobností, ktorých spločným životným údelom bolo viesť dialóg úplne bez slov.

Pre tvorbu Mateja Kréna je charakteristické originálne poňatie objektu knihy a zrkadla, pomocou ktorých vytvára podmanivé, ale aj znepokojivé prostredia na hranici medzi realitou a jej ilúziou, medzi fyzickým a virtuálnym svetom. Krénove práce, ktoré reflektujú zrod tekutej prítomnosti našej premedializovanej spoločnosti, si získali medzinárodnú pozornosť odbornej i diváckej verejnosti. Jeho najznámejšie diela IDIOM, PARKING, GRAVITY MIXER, BOOK CELL, OMPHALOS, SEDIMENT či SCANNER boli prezentované na významných medzinárodných výstavách a prehliadkach súčasného umenia v mnohých svetových metropolách (napr. v Paríži, Berlíne, Chicagu, São Paule, Lisabone či v Prahe). Dielo PASÁŽ, ktoré je od roku 2004 natrvalo umiestnené v Galérii mesta Bratislavy, je dodnes jedným z magnetov pre domácich i zahraničných návštevníkov. Dielo Juraja Kréna (1925 – 1969) vrcholilo koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia, keď bolo náhle ukončené. Jeho tvorbu charakterizuje organické spojenie ateliérovej komornej maľby a jej monumentálneho stvárnenia v architektúre. Krénovo originálne dielo v oblasti tapisérií vyústilo do triptychu pre Bratislavský hrad – Veľká Morava, Tisíc rokov poroby, Súčasnosť. V rámci výtvarnej disciplíny diel zamýšľaných ako súčasť architektúry (napr. výtvarné riešenie priečelia pre Pedagogický inštitút v Trnave s názvom Pedagogika a veda, 1965; návrh na mozaiku pre bratislavský pamätník Slavín, 1966 a i.) patril k popredným predstaviteľom svojej doby. V roku 1965 sa stal laureátom Ceny Cypriána Majerníka. V roku 1967 pre Svetovú výstavu v Montreale vytvoril tapisériu Javor a Lipa, ktorá je dodnes súčasťou zbierky Kanadskej národnej galérie v Ottawe.

Odporúčame

koncert

1. máj - Deň otvorených ateliérov 2024

Kto sú to tie ateliéry z Novej Cvernovky? Príďte navštíviť staré známe priestory a spoznajte ľudí a tvorbu kreatívcov pôsobiacich...Viac
St 1.5.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

DakhaBrakha (UA) - 20th Anniversary Tour

Ukrajinské kvarteto DakhaBrakha tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku veľkým turné, v rámci ktorého sa zastaví aj v...Viac
Št 12.12.2024 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Karol Plicka - Album k 10. výročiu Matice Slovenskej v Čadci

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátor: Martin KleiblViac
2.11.2023 - 30.6.2024 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!
výstava

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 31.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!