výstava

Martin Gerboc: Prekrásny nový svet

White & Weiss Gallery otvára jesennú sezónu výstavou Martina Gerboca, ktorú autor nazval Prekrásny nový svet. Predstaví Gerbocovu najnovšiu tvorbu – okrem obrazov autor po prvýkrát odprezentuje aj textilné tapisérie, ktoré mu otvárajú zatiaľ nepoznané možnosti vyjadrenia. 

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.09.2021 18:00, St

Kurátorka: Zora Rusinová

Martin Gerboc v nových provokujúcich dielach opäť útočí na formu a spôsoby zobrazenia tradičnej figurálnej maľby, na jej pôvodne uznávané hodnoty krásy, pravdy či vznešenosti, ale hlavne transparentného posolstva. Hoci autor často vychádza aj z reálnych príbehov ľudí z vlastného okolia, najprerážajúcejšou zložkou je reflexia cynizmu mediálnych obrazov, ktoré k nám prúdia zo všetkých strán, takže sa voči nim stávame imúnnymi. Od vymývania mozgov a subkultúrnych rituálov cez ošiaľ vyhrotených hedonizmov, religiózne povery, davovú psychózu vyvolanú pseudomesiášom až po situácie opradené temným duchárskym oparom sú Gerbocove obrazy nasiaknuté tiesnivou absurditou, ale aj satirou a grotesknosťou. Sú nesporne kritické a traumatizujúce, o to viac, že všetky sú navzájom previazané nemilosrdným konštatovaním, že „takto sa veci majú“. Autor neponúka nijaké explicitné návody ani morálne ponaučenia. Je zrejmé, že prípadnú katarziu ponecháva na nás, že ju vníma ako záležitosť individuálnej reakcie.

Martin Gerboc (1971) je absolventom VŠVU v Bratislave, kde absolvoval aj doktorandské štúdium. Študoval na University of Pennsylvania v USA a College of Danish Design v Dánsku. Absolvoval niekoľko rezidenčných pobytov v Cité internationale des arts v Paríži. Žije a tvorí v Bratislave a v Prahe, kde spolu s Jiřím Petrbokom vedie ateliér na Akadémii výtvarných umení.

Gerboc ako jeden z mála slovenských umelcov svojou jedinečnosťou zaujal zahraničných kurátorov a vystavoval s takými významnými svetovými umelcami, ako sú Jake a Dinos Chapmanovci, Damien Hirst, Cindy Sherman, Jeff Koons, Joel Peter-Witkin, Alexander Tinei, Justin Mortimer, Martin Eder, Attila Szücs a ďalší, napríklad v pražskej Galerii Rudolfinum, v galérii DOX – Centre pre súčasné umenie, Dvorak Sec Contemporary, Alšovej jihočeskej galerii, GASK v Kutnej Hore, ale aj v Slovenskej národnej galérii, na artfairy SCOPE v Bazileji a mnohch ďalších.

Je autorom niekoľkých publikovaných kníh filozofických esejí a textov o maľbe (Myslením ku kríze. Nihilizmus je pragmatizmus, 1998; Dôverovať unavuje, 2001; Kvapky krvi. Štruktúry sadomasochizmu, 2005; Maľba ako politický akt neototalizmu, 2006 a 2007; Saatchiho předsíň. Texty o současnosti v malbě, 2010; Tohle není poesie! Zhroucení citů, 2016 a Alexander Tinei, 2018. V roku 2020 mu vyšiel básnický debut Nezvratné básne. Okrem maľby a literatúry sa venuje filmu (hudobné videoklipy pre gotické a punkové skupiny).
Z rozsiahlej bibliografie spomeňme monografiu, ktorá o Gerbocovi vyšla roku 2013 v pražskom vydavateľstve Arbor vitae: Otto M. Urban, Miroslav Marcelli, Petr Vaňous: Martin Gerboc. Une Saison en Enfer.

- Martin Gerboc, Vaterland, 2021, akryl, airbrush, uhoľ, kombinácia techník, papier na plátne, 200 x 180 cm
 

Odporúčame

výstava

Krivky: Oľga Bleyová / Ludmila Hrachovinová

16.12.2021 - 26.2.2022 / Galéria FOG
odporúčame!
koncert

Marky Ramone

Do bratislavského MMC prichádza bubeník legendárnych Ramones - Marky Ramone, spolu so svojou kapelou Blitzkrieg.Viac
Ut 12.7.2022 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

St 26.1.2022 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
letný festival

Sziget 2022

10.8.2022 - 15.8.2022 / Óbudai-sziget, Budapest
odporúčame!