výstava

Mária Hrabinská: Potulky (životom a tak)

V prezentovanej tvorbe nachádzame sériu abstraktných obrazov zo života medzi mrakodrapmi veľkomiest ako aj náladových kompozícií z gréckeho ci provensálskeho vidieka, pohrávanie sa s fragmentami priestoru.

Táto akcia sa konala v minulosti

Mária Hrabinská je absolventkou filologických štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave, ale maľovanie je jej dlhoročným koníčkom. Jej obrazy sú plné emócií, farieb a pohybu. Odrážajú životné, ale hlavne profesijné cesty, ktorými prešla putujúc za svojim snom z jednej krajiny do druhej. Štartovným bodom je väčšinou spomienka, niekedy celkom letmá, na rôznych ľudí, s ktorými sa stretla, alebo  na krajiny/miesta, v ktorých istý čas žila alebo ktoré iba navštívila. 

Expresívne podanie sa prelína s lyrickým využitím farebných kontrastov teplých tónov - červenej, žltej, oranžovej so studenými – zelenou,  V portrétoch, zväčša konkrétnych ľudí dominujú expresívne línie. Na tvárach  vynikajú oči. Zrkadlia ľudské emócie. Zdrojom inšpirácie autorky je aj príroda s citovo dôvernými a blízkymi miestami v okolí  myjavských kopaníc. Táto kolekcia je akousi  krehkou ženskou poéziou a upúta žiarivými farebnými a rytmickými plochami a úspornou maľbou.

Od ranejších po najnovšie práce sa obrazy autorky rozvíjali a premieňali, ale ich vnútorná koncepcia zostáva stála. Vždy hľadala svoj vlastný výraz a postupne sa dopracovala k nezameniteľnému autorskému štýlu.

Tvorba Márie Hrabinskej je charakteristickým prejavom autentického umenia. Zaujme sviežosťou videnia a čistotou úprimnosti výrazu.

Odporúčame

koncert

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

St 22.6.2022 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Fink (UK)

Anglický hudobník Fink príde na budúci rok (2022) do Bratislavy predstaviť pripravovanú kolekciu IIUII (It Isn’t Until It Is)...Viac
Št 12.5.2022 / Majestic music club
odporúčame!
film

Svätý Peter a pápežské baziliky Ríma

Dokument od tvorcov filmu "Florencia a Galéria Ufizzy".Viac
So 9.10.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
trh / gastro

Africké trhy v Bratislave

Milovníci exotického ovocia, pozor! Virunga sa chystá do Bratislavy a privezie zásobu čerstvého i sušeného exotického ovocia z...Viac
2.10.2021 - 2.10.2021 / Stará tržnica
odporúčame!