výstava

Like a Picture - Barth, Ilková, Jackuliaková

Nápad na realizáciu tejto výstavy vznikol niekedy v roku 2019 počas príprav výstavy Dominiky Jackuliakovej (Locating Maxinne Bar, galéria Médium). Na prácach Dominiky Jackuliakovej, Jany Ilkovej a Alexandry Barth ma zaujali podobné, niekedy takmer identické motívy - banálne situácie, “fotografická” presnosť zobrazeného, absencia príbehu. A hoci autorky vo svojej tvorbe vychádzajú z odlišných východísk, nejedná sa o podobnosti čisto náhodné.

Dátum vernisáže:
11.09.2020 19:00, Pi
11.09.2020, Pi - 04.10.2020, Ne


Východiskom pre maľby Alexandry Barth sú zväčša jej vlastné fotografie, ktoré neupravuje -zachovávajú si teda svoju dokumentaristickú podstatu. Použitá technika airbrush (nanášanie jemných čiastočiek farby striekacou pištoľou – akési pigmentové zrno), v kombinácii s dôrazom na svetlo a drobný detail, jej umožňuje pracovať s dojmom fotoreality. Stále však hovoríme o obrazoch. Maľbách zbavených maliarskeho gesta, o obrazoch niekde na hranici fotografie, reality a ilúzie.


Výber fotografií Jany Ilkovej na tejto výstave pochádza z rozpracovanej série denníkových záznamov. Dnes bežné smartfónové zápisky Ilková nesníma mobilom ale stredoformátom. Ilková maximálne využíva všetky fotografické postupy, ktoré ovláda dokonale. Svetlo, kompozícia aj technické spracovanie. V kombinácii s banálnosťou motívov vznikajú fotografie znepokojujúcej estetiky.

Dominika Jackuliaková, zvyčajne pracuje na dlhodobých projektoch. Výber jej fotografií je z ďalšej kapitoly série Locating Maxine Barr. Je zrejmé, že táto séria Jackuliakovej fotografií je veľmi osobná. Autorka sa snaží hovoriť o témach a pocitoch, ktoré sú častokrát ťažko popísateľné slovami. Hoci na začiatku bol príbeh, v Jackuliakovej fotografiách ho nehľadajme. Naratívnosť je nahradená snahou o objektívnu dokumentáciu skutočnosti. A práve v protichodnosti objektívneho a subjektívneho prístupu je ukrytá naliehavosť jej fotografií. S citlivosťou jej vlastnou pristupuje k výberu motívov. Nabáda nás na hľadanie podstatného v obyčajnom okamihu.

Nie je to však len estetika všednosti, ktorá spája vystavené diela. Skôr si myslím, že kľúčom k pochopeniu tejto výstavy je spoločný záujem autoriek o zcitlivovanie nášho vnímania. Naštartovanie uvažovania o všednom, nezaujímavom, banálnom v situácii, kedy všade naokolo poväčšine “vyhráva” efektné, efektívne a prvoplánové.

Kurátor Filip Vančo

Alexandra Barth študovala maľbu na bratislavskej VŠVU v ateliéri Ivana Csudaia (2007 – 2013). Vystavovala na viacerých samostatných a skupinových projektoch najmä v nezávislých bratislavských galériách (HotDock, Žumpa, TemporaryParapet, PRFR). Vo februári 2020 mala samostatnú výstavu v talianskej Pescare (Fondazione Zimei). V roku 2017 založila artist run galériu Temporary Parapet vbratislavskej Petržalke. V súčasnosti žije a tvorí na vidieku neďaleko Bratislavy.

Jana Ilková študovala fotografiu na bratislavskej VŠVU. Vystavovala na mnohých samostatných a kolektívnych výstavách na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 2010 je externou pedagogičkou na VŠVU v Bratislave. Žije a tvorí v Bratislave.

Dominika Jackuliaková študovala fotografiu na bratislavskej VŠVU. Jej práce boli vystavené na mnohých výstavách napr. Užitočná fotografia, SNG, 2019, Filter Space Gallery, Chicago, 2018, Galéria mesta Blanska, 2019. V roku 2020 jej bolo udelené Fullbrigtove štipendium.
Výstavný program galérie Photoport v roku 2020 podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Žiadame návštevníkov výstavy, aby dodržiavali všeobecne platné hygienické opatrenia v súvislosti s epidémiou Covid – 19.

streda - štvrtok 15:00 - 18:00
Výstava potrvá do 4.10.2020
Kurátor: Filip Vančo

Odporúčame

divadlo

Meno

So 31.10.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
divadlo

Bratislava v pohybe 2020

Medzinárodný festival Bratislava v pohybe už 24. krát ponúka priaznivcom tanca široké spektrum súčasného tanca z celého sveta. V...Viac
4.10.2020 - 20.10.2020 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Viera Kraicová - Prevteľovanie

11.9.2020 - 26.11.2020 / TOTO! je galéria
odporúčame!
film

Emma

Pi 23.10.2020 / FK Nostalgia
odporúčame!