výstava

Labyrint sveta v Univerzitnej knižnici

V pondelok 28. marca sa presne v deň Komenského výročia narodenia otvorí výstava Labyrint sveta, ktorá prepája nadčasové myšlienky „učiteľa národov“ s ilustráciami Miroslava Huptycha. České centrum Bratislava iniciovalo túto výstavu, aby pripomenulo v rozpätí troch rokov až tri dôležité výročia spojené s Janom Amosom Komenským – v roku 2020 to bolo 350. výročie úmrtia, v roku 2023 to bude 400. výročie vzniku Komenského textu Labyrint sveta a raj srdca a práve na deň otvorenia výstavy – 28. 3. 2022 – pripadá 430. výročie jeho narodenia. 
Táto akcia sa konala v minulosti

V Labyrinte sveta a raji srdca, najznámejšom diele Jana Amosa Komenského, putuje hlavný hrdina mestom, ktorého podoba slúži autorovi ako alegorický obraz sveta. Návštevník výstavy cez vybrané texty prechádza Labyrintom sveta, konfrontuje symbolický príbeh so stavom dnešnej spoločnosti a ostáva ohromený aktuálnosťou Komenského úvah o ľudských vlastnostiach a motiváciách ich správania.

Úryvky  textov v kurátorskom výbere Jaroslava Anděla  citlivo prepojené s jedinečnými kolážami Miroslava Huptycha, ocenenými Magnesiou Literou v roku 2019, vytvárajú esteticky silné vizuálne celky.
 
Panelovú časť výstavy sprevádzajú vitríny s najvzácnejšími vydaniami  Komenského tlačí zo 17. - 18. storočia, z historického knižničného fondu Univerzitnej knižnice.

Výstava je otvorená denne od 10.00 do 18.00 hodiny vo Výstavnej sále Univerzitnej knižnice na Michalskej 1. 

Bude možné ju navštíviť aj počas Noci múzeí a galérií v sobotu 14. 5. od 15.00 h do polnoci.

Vstup na výstavu je voľný.

Výstavu pripravilo České centrum Bratislava v spolupráci s Veľvyslanectvom ČR na Slovensku a Univerzitnou knižnicou v Bratislave.

 

Odporúčame

výstava

Gisela Weyde - Od Atény k Hére

Gisela Leweke-Weyde bola kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka. Má obrovské zásluhy v...Viac
9.6.2022 - 2.10.2022 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
koncert

FVLCRVM AV show + Kewu

Slovenský producent FVLCRVM sa po návrate z turné po Česku, Maďarsku a Chorvátsku už nevie dočkať bratislavskej premiéry svojej...Viac
Št 22.9.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Nouvelle Vague

Št 29.9.2022 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Boban Marković Orkestar + Vidiek: Hrajte trúbky tour

Ne 4.9.2022 / Majestic music club
odporúčame!