výstava

Krojované bábiky Slovenska

Slovenské národné múzeum - Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v termíne od 6. marca do 30. apríla 2020 uvedie výstavu s názvom Krojované bábiky Slovenska.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
05.03.2020 18:00, Št

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 5. marca 2020 o 18:00 hod. vo výstavných priestoroch SNM - Múzea kultúry Chorvátov na Istrijskej ulici č. 68 v Bratislave - Devínskej Novej Vsi a pre návštevníkov bude výstava prístupná do konca apríla 2020.

Výstava Krojované bábiky Slovenska návštevníkom predstaví rozmanitosť a pestrofarebnosť krojov viacerých regiónov západného Slovenska. Návštevníci na výstave budú mať možnosť vzhliadnuť bábiky odeté v krojoch, ktoré sú ušité presne na mieru a sú vernými replikami krojov prevažne z okolia Trnavy, Piešťan, Trenčína či Myjavy. Na výstave budú zastúpené aj krojované bábiky odeté v tradičnom a obradovom odeve obce Šenkvice, ktorá patrí do jednej z viacerých oblastí na území dnešného Slovenska, ktoré v 16. storočí Chorváti na úteku pred Turkami osídlili.

V širšom vymedzení môžeme pojmom kroj označiť tradičný odev príslušníkov národov, etnických skupín či regionálnych alebo lokálnych spoločenstiev. V našich zemepisných šírkach ide najmä o odev vidieckeho obyvateľstva, ktoré bolo späté s poľnohospodárskym spôsobom života. „Bábikárky" z Piešťan a okolia, ktorým v ich tvorbe pomáha najmä pani Veronika Cetliová, sa snažia pri výrobe krojovaných bábik používať tradičné materiály, postupy výroby a regionálne prvky. Bábikárky môžeme podľa pani Cetliovej rozdeliť do troch kategórií - tie, ktoré reštaurujú odev, ktorý vyšívali ešte ich staré mamy, potom sú to bábikárky, ktoré tvoria nové kroje podľa tradičných vzorov a napokon do tretej kategórie môžeme zaradiť tie nadšené bábikárky, ktoré vyrábajú nové kroje s použitím motívov zo starých krojov. Bábiky nie sú určené na hranie, jedná sa o zberateľské predmety.

Krojovaná bábika bola kedysi symbolom rozlúčky s detstvom. V minulosti ich dostávali nevesty ako symbol ukončenia detstva a začiatku nového života spojeného so založením rodiny. Krojovaná bábika mala svoje miesto na nádherne ustlanej posteli. Bola symbolom krásy, ľudovej tradície spojenej s odkazom predkov. Bábika bola zároveň aj pripomienkou na rodný kraj, z ktorého nevesta pochádzala, aby naň nezabudla.

V súčasnosti značný záujem o ne majú ľudia, ktorí žijú v zahraničí a pochádzajú zo Slovenska. Bábiky pre nich predstavujú takisto pripomienku na ich rodný kraj, kde majú svoje rodné korene oni a ich predkovia. Slovami Veroniky Cetliovej: „...krojované bábiky nám pripomínajú, na čo by sme nemali zabúdať, na to, čo tu bolo, na tradície, ktoré nesmú vymrieť. To je naša história , to je krása, to sú zručnosti, to je vkus..."

Odporúčame

divadlo

Simone Sandroni: Let There Be Light

Záverečným predstavením Nu Dance Fest 2024 bude predstavenie vytvorené špeciálne na objednávku festivalu talianskym choregrafom a...Viac
Ne 14.4.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Klub Za Oponou: Berlin Manson + hostia

Vesmírny DIY punk Berlin Manson vydáva koncom marca 2024 svoj prvý album Poor but sexy a vyráža na turné, v rámci ktorého...Viac
So 20.4.2024 / Kultúrne centrum Modra
odporúčame!
divadlo

Pressburger Fight Club

Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa...Viac
St 3.4.2024 / DPOH
odporúčame!
letný festival

Slovenské alternatívne leto 2024

19.7.2024 - 21.7.2024 / Námestie gen.M.R.Štefánika, Brezno
odporúčame!