výstava

Kelti z Bratislavy

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov a zaujímavého poňatia výstavy uvidíte v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr.

01.01.2023, Ne - 31.12.2024, Ut

Pred viac ako 2000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery regiónu. Obyvatelia týchto domov si zavolali rímskych remeselníkov, aby im vybudovali sídla podobné tým v Itálii.

Výskumy v posledných rokoch ponúkli nový pohľad na interpretáciu nielen dejín Bratislavy, ale aj širšieho priestoru v oblasti stredného Dunaja. Kelti na územie Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy; svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska a práve preto je Biatec z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska.

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy je línia pre deti s interaktívnymi úlohami. 

--------------

Miesto: V suteréne hradu



Zaujímavosti 

Prví Kelti prenikli do stredodunajského priestoru v druhej polovici 5. storočia pred Kr. Podľa Caesara boli oppidá opevnené sídliská s mestským charakterom. Predstavovali správne a kultové centrá keltskej spoločnosti. Geografická poloha na križovatke obchodných ciest predurčovala vznik oppida aj na území Bratislavy. V Bratislave mali Kelti svoju mincovňu. Na minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis BIATEC. Vo vedeckých kruhoch sa čoraz častejšie pripúšťa, že lokalita Carnuntum, prvýkrát spomenutá v roku 6 po Kr. v správe Velleia Patercula, označovala v tom čase Bratislavu. Hranica Rímskej ríše sa na prelome letopočtov (27 pred Kr. – 14 po Kr.) za cisára Augusta ustálila na Dunaji.

Keltská cesta
Prehliadka výstavy so sprievodcom na objednávku.
Lektorovaná prehliadka archeologických nálezísk pod nádvorím Bratislavského hradu a jedinečného náleziska Rím II pri Barokovej záhrade. Počas výkladu sa dozviete nielen o keltsko-rímskych stavbách v areáli hradu a rímskej mozaikovej dlažbe, ale uvidíte aj základy Bratislavského hradu a perfektnú prácu archeológov, ktorí na výskumoch pracovali.
Otváracie hodiny: každý pondelok, stredu, štvrtok a piatok o 16.30 h
Vstupné: základné vstupné 3 €, zľavnené vstupné 2 € 
Objednať sa môžete na adrese bratislavskyhrad@snm.sk min. 5 dní vopred

Odporúčame

iná akcia

Stredoveké trhy na Bratislavskom hrade

Občianske združenie Schatmansdorf spolu so Slovenským národným múzeom – Historické múzeum, pozývajú návštevníčky a návštevníkov...Viac
29.3.2024 - 1.4.2024 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
divadlo

Nová dráma 2024

Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma sa bude niesť v znamení filantropie v umení. Ide o súťažnú prehliadku...Viac
13.5.2024 - 18.5.2024 / Bratislava
odporúčame!
koncert

The Dead South (CAN)

Kanadská kapela The Dead South, ktorá je fenoménom naprieč generáciami i žánrami, sa po úspešnom koncerte v roku 2022 vracia do...Viac
St 5.6.2024 / STARS auditorium
odporúčame!
festival

Urban Market 2024 (Spring Edition)

31.5.2024 - 2.6.2024 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!