výstava

Jaroslav Róna

Galéria White & Weiss otvára novú sezónu výstavou Jaroslava Rónu, spoluzakladateľa umeleckej skupiny Tvrdohlaví, autora niekoľkých verejných realizácií (pamätník Franza Kafku v Prahe, Mýtická loď v Bratislave a i.) a predovšetkým jedného z najvýznamnejších súčasných výtvarných umelcov v Česku.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.09.2019 18:00, St

Kurátorka: Lucie Rónová

Galéria White & Weiss Vás pozýva na výstavu Jaroslava Rónu, spoluzakladateľa umeleckej skupiny Tvrdohlaví, autora niekoľkých verejných realizácií (pamätník Franza Kafku v Prahe, Mýtická loď v Bratislave a i.) a predovšetkým jedného z najvýznamnejších súčasných výtvarných umelcov v Česku. Na svojej prvej samostatnej výstave na Slovensku autor predstaví výber sôch a malieb od roku 2001. V Rónovej tvorbe sa kontinuálne objavuje téma temna, ktoré je podľa neho na svete neustále prítomné a proti ktorému treba bojovať, možno aj práve umeleckým zobrazením. Výstava potrvá do 18. októbra 2019.

Jaroslav Róna - sochár, maliar, keramikár, sklársky výtvarník, scénograf, básnik, pedagóg - patrí k najvýznamnejším a najvýraznejším súčasným výtvarným umelcom v Česku. Vo svojej umeleckej tvorbe si vytvára vlastný ikonický svet a zobrazuje ho metafyzickým jazykom. Jeho predtuchy sú temné, ukazuje nám predapokalyptické vízie sveta, ktoré sú plné obáv z možného poníženia a deficitu ľudskosti. Má nezameniteľný výtvarný prejav, ktorý vyniká remeselnou bravúrou. Jeho tvorba ako celok vytvára jeho vlastné Teatro Mundi, plné príšer, mimozemšťanov, odľuštených monštier, ktoré ovládajú náš svet.

Rónova tvorba výrazne zasahuje do verejného priestoru, je autorom niekoľkých významných realizácií. V Bratislave na nábreží pri River Parku môžeme vidieť jeho sochu Mýtická loď (2010), v Prahe vytvoril svetoznámy pamätník Franza Kafku (2003), na hore Ještěd sochu Dieťa z Marsu (2010) a v Brne monumentálnu sochu Odvaha na pamiatku J. Luxemburského. (2015). Popri sochárskej a maliarskej tvorbe sa venoval aj scénografii v divadle (Schiller – Úklady a láska v réžii J. A. Pitinského) či vo filme Amerika (V. Michálek). Dlhé roky účinkoval v ikonickom združení komikov Tros Sketos (F. Skála a A. Najbrt), ktoré otváralo 37. medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch.

Jaroslav Róna
sa narodil v r. 1957 v Prahe. Maľovať začal už počas učňovského štúdia v Hlinsku, ale maliarom sa rozhodol stať po vzhliadnutí poľského filmu Iluminácia (K. Zanussi). V 18 rokoch sa prihlásil na strednú umeleckú školu, kde ho ako robotnícky káder prijali rovno do druhého ročníka. Po maturite sa prihlásil na UMPRUM, prof. S. Libenský ho prijal do ateliéru skla, ktorý absolvoval v roku 1984. V roku 1987 sa stal zakladajúcim členom skupiny Tvrdohlaví. Pôsobil v pražskom divadle Sklep, je rytierom Řádu zelené Berušky, člen skupiny Mimóza či recesistickej skupiny B.K.S. (Bude koniec sveta). Od roku 2005 desať rokov viedol ateliér sochárskej tvorby na AVU. Je držiteľom množstva významných výtvarných cien a vystavoval v prestížnych galériách po celom svete.

------------

Ilustračná foto: Lvice, 2015, bronz, 58.5 x 30 x 60 cm

Odporúčame

film

Parazit (čiernobiela verzia)

Po 8.6.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Radioactive

Príbeh posadnutosti vedou a vášňou medzi Mariou Sklodowskou-Curie a Pierrom Curiem. Scenár filmu bol adaptovaný z grafického...Viac
Kino Mier Modra / Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
koncert

Sitra Archa

Sitra Achra v kompletnej šesťčlennej zostave. Skupina hrá svojské bluesové, moderné, niekedy až bizarné verzie starých šlágrov.Viac
Št 18.6.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!