výstava

Jarmila Sabová Džuppová / Šitava u dluž / Dĺžka šíravy

Spenie k celistvosti, od dookola ku dovnútra, plávanie cez stred zas naspäť na obvod. V strede Šíravy stále nájdem počas plávania nejaké jeden dva obrazy očistené tou vodou, únavou v rovnováhe so silou, takým rozplávaným stavom, plynutím, splývaním, tým FLOW, ktoré sa používa aj ako obrazný pojem.
Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Nina Gažovičová

Jarmila Sabová (nar. 1984)
študovala na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením Zbyňka Prokopa a Rudolfa Sikoru. V roku 2009 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana, a v roku 2010 získala druhé miesto v súťaži Maľba roka – Ceny nadácie VÚB (SK).

Jarmila Sabová je autorkou, ktorej každé dielo vzniká ako reakcia na prežité a je vizualizovanou inak neprenosnou ľudskou skúsenosťou, obrazom autentického a konkrétneho zakúšania sveta a seba v ňom, reflexiou vlastnej, subjektívnej, intímnej skúsenosti so životom. Jarmilina introspektívnosť a subjektivita vo vzťahu k zažitému, teda reflexia skutočnosti nie ako je „zvonku“, ale ako sa prežíva a štrukturuje v autorkinom vnútri a potom výtvarne reflektuje, pritom vôbec nie je prekážkou neskoršej recepcie diela príjemcom. Naopak, práve vďaka tomu na nás jej obrazy pôsobia akosi dôverne a dokážu rozochvievať tie oblasti nášho (pod/ne)vedomia. Sú každému rovnako vlastné a rezonujú v nich, aj keď v každom z nás inak, niektoré spoločné, nesmierne dôležité ľudské stavy a pocity: strádanie, dúfanie, snenie, ustrnutie, povznesenie, napätie, uvoľnenie, melanchólia, nádej.

Odporúčame

koncert

Next 2017: festival súčasnej hudby

Festival súčasnej hudby. Radikálne melódie, živelné improvizácie, neošúchané zvuky, originálne hudobné techniky a koncepty,...Viac
3.12.2020 - 5.12.2020 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2020 - 31.12.2020 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Tintoretto: Rebel v Benátkach

Ut 23.6.2020 / Kino Mier Modra
odporúčame!
festival

Sensorium 2020

28.8.2020 - 30.8.2020 / Bratislava
odporúčame!