výstava

Jarmila Sabová Džuppová / Šitava u dluž / Dĺžka šíravy

Spenie k celistvosti, od dookola ku dovnútra, plávanie cez stred zas naspäť na obvod. V strede Šíravy stále nájdem počas plávania nejaké jeden dva obrazy očistené tou vodou, únavou v rovnováhe so silou, takým rozplávaným stavom, plynutím, splývaním, tým FLOW, ktoré sa používa aj ako obrazný pojem.
25.09.2019, St - 17.11.2019, Ne

Kurátorka: Nina Gažovičová

Jarmila Sabová (nar. 1984)
študovala na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením Zbyňka Prokopa a Rudolfa Sikoru. V roku 2009 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana, a v roku 2010 získala druhé miesto v súťaži Maľba roka – Ceny nadácie VÚB (SK).

Jarmila Sabová je autorkou, ktorej každé dielo vzniká ako reakcia na prežité a je vizualizovanou inak neprenosnou ľudskou skúsenosťou, obrazom autentického a konkrétneho zakúšania sveta a seba v ňom, reflexiou vlastnej, subjektívnej, intímnej skúsenosti so životom. Jarmilina introspektívnosť a subjektivita vo vzťahu k zažitému, teda reflexia skutočnosti nie ako je „zvonku“, ale ako sa prežíva a štrukturuje v autorkinom vnútri a potom výtvarne reflektuje, pritom vôbec nie je prekážkou neskoršej recepcie diela príjemcom. Naopak, práve vďaka tomu na nás jej obrazy pôsobia akosi dôverne a dokážu rozochvievať tie oblasti nášho (pod/ne)vedomia. Sú každému rovnako vlastné a rezonujú v nich, aj keď v každom z nás inak, niektoré spoločné, nesmierne dôležité ľudské stavy a pocity: strádanie, dúfanie, snenie, ustrnutie, povznesenie, napätie, uvoľnenie, melanchólia, nádej.

Odporúčame

festival

Vlna naživo 2019

14.11.2019 - 17.11.2019 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Bert & Friends + Darkness Positive

Po 2.12.2019 / Fuga
odporúčame!
koncert

minus123minut (CZ)

Št 12.12.2019 / .klub pod lampou
odporúčame!
divadlo

Rozprávka o šťastnom konci

Rozprávke nechýba humor ani napätie, pohybová ladnosť až cirkusová akrobacia, výtvarná poézia ani scénická premenlivosť. A...Viac
21.11.2019 - 28.4.2020 / Slovenské národné divadlo - Historická budova
KIDSTOWN odporúčame!