výstava

Geometria (PF 2020)

Predvianočná, alebo ak chcete novoročná výstava, ktorá predstavuje práce viacerých autorov z krajín, kde táto poloha výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu – Slovenska, Čiech a Francúzska.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
05.12.2019 18:00, Št

vystavujúci autori: Ron Agam, Yaacov Agam, Ašot Haas, Viktor Hulík, Radoslav Kratina, Francois Morellet, Vratislav Karel Novák

Geometria je disciplína matematiky prvýkrát spopularizovaná starovekými Grékmi, ktorí sa zaoberali vzťahmi v priestore. Ľudia zo skúsenosti alebo možno intuitívne charakterizujú priestor tými istými základnými vlastnosťami, ktoré sú zachytené axiómami geometrie. Presvedčenie že geometria tkvie v prírode a nie je len súčasťou systému, ktorý používame na opísanie prírody, má teda pôvod v gréckom myslení. ...Geometria sa považovala za dokonalú kombináciu logiky a krásy.

Nový pohľad na geometriu sa nastolil začiatkom 20. storočia, keď sa zistili viaceré spoločné rysy štruktúr prírody, spoločnosti i matematických objektov. Geometria teda neopakovateľným spôsobom spája v sebe krásu logiky a možnosť grafického znázornenia, ktoré poskytuje priamy vizuálny vnem evokujúci pocit krásna. Štylistické znaky geometrickej abstrakcie sú koncentrácia na základné geometrické formy, rytmizáciu farebných plôch, ako aj zásadná logická a štrukturálna organizovanosť diel.

Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami i protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti.

Odporúčame

trh / gastro

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica
odporúčame!
film

Bohemian Rhapsody

11.8.2020 - 12.8.2020 / Cinema City Aupark
odporúčame!
koncert

Next 2017: festival súčasnej hudby

Festival súčasnej hudby. Radikálne melódie, živelné improvizácie, neošúchané zvuky, originálne hudobné techniky a koncepty,...Viac
3.12.2020 - 5.12.2020 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Hrana Live

Ne 23.8.2020 / Historická radnica Modra
odporúčame!