výstava

Geometria (PF 2020)

Predvianočná, alebo ak chcete novoročná výstava, ktorá predstavuje práce viacerých autorov z krajín, kde táto poloha výtvarnej tvorby má bohatú tradíciu – Slovenska, Čiech a Francúzska.

Dátum vernisáže:
05.12.2019 18:00, Št
06.12.2019, Pi - 25.01.2020, So

vystavujúci autori: Ron Agam, Yaacov Agam, Ašot Haas, Viktor Hulík, Radoslav Kratina, Francois Morellet, Vratislav Karel Novák

Geometria je disciplína matematiky prvýkrát spopularizovaná starovekými Grékmi, ktorí sa zaoberali vzťahmi v priestore. Ľudia zo skúsenosti alebo možno intuitívne charakterizujú priestor tými istými základnými vlastnosťami, ktoré sú zachytené axiómami geometrie. Presvedčenie že geometria tkvie v prírode a nie je len súčasťou systému, ktorý používame na opísanie prírody, má teda pôvod v gréckom myslení. ...Geometria sa považovala za dokonalú kombináciu logiky a krásy.

Nový pohľad na geometriu sa nastolil začiatkom 20. storočia, keď sa zistili viaceré spoločné rysy štruktúr prírody, spoločnosti i matematických objektov. Geometria teda neopakovateľným spôsobom spája v sebe krásu logiky a možnosť grafického znázornenia, ktoré poskytuje priamy vizuálny vnem evokujúci pocit krásna. Štylistické znaky geometrickej abstrakcie sú koncentrácia na základné geometrické formy, rytmizáciu farebných plôch, ako aj zásadná logická a štrukturálna organizovanosť diel.

Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami i protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti.

Odporúčame

divadlo

Panikári - chlapská odpoveď na Klimaktérium

23.1.2020 - 27.2.2020 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
koncert

Hania Rani (POL) + Foolk

Ut 10.12.2019 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Kenny Barron & Dave Holland Trio feat. Johnathan Blake

Ut 17.3.2020 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

Pi 27.12.2019 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!