výstava

František Demeter - Teraz si moje okolie (Intervencia v Pálffyho paláci)

Už dobové neoavantgardy 60. a 70. rokov experimentovali s porušením ohraničenia plochy či s expanziou klasického maliarskeho média do intermediálnych prostredí, aby sa v rámci emancipačných snáh oslobodzovali od formálnych nárokov, ktoré boli kladené na tradičné formáty. Aktuálne dielo je príkladom rozšírenia maľby do priestorovej inštalácie.
Dátum vernisáže:
09.09.2014 20:00, Ut
17.05.2024, Pi - 01.12.2025, Po

Kriticky sleduje estetiku, o ktorej sa povojnovým modernistickým jazykom rozpráva ako o takzvanej vrodenej štruktúre maľby.

V interdisciplinárnom poli súčasného umenia Demeter rekonštruuje svoje priestorové kresby, pigmentové maľby či materiálové štruktúry do unikátnych miestošpecifických architektúr. Tie však nevznikajú len procesuálnym rozoberaním obrazového formátu, ale aj neustálou autorskou recykláciou a rekompozíciou predošlých diel. V procese deestetizácie konvenčných obrazových a zmyslových kvalít sa tak rozpúšťa unikátnosť autorskej výpovede a vytvára priestor pre cibrenie možných nadzmyslových kvalít diela. Koláž veľkoformátových farebných plôch vznikla vrstvením papierov nasiaknutých epoxidovými živicami, do ktorých boli zaliate farebné pigmenty (kadmium, kostná čerň, indická žltá, ultramarín atď.). Tie v závislosti od množstva či krycej schopnosti spriesvitňujú jednotlivé podklady a priehľady do vrstiev materiálu, aby vytvárali nové senzuálne kvality, povedzme, „igelitové“ vlastnosti alebo výrazný lesk.

Autor: František Demeter

Kurátorka: Mira Keratová

Dielo vzniklo na objednávku Galérie mesta Bratislavy.

Vstupné: základné 6€ / zľavnené (študent, senior, učiteľ, ZŤP sprievod) 3€ / rodinné (2+2) 12€

Odporúčame

film

Leonardo: Najslávnejšie diela

So 17.8.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
kurz / workshop

Kurz grafiky 13+

Júlový cyklus workshopov pre mladých a dospelých ľudí priblíži vybrané grafické diela a techniky. Tri jednotlivé stretnutia na...Viac
Št 25.7.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
vážna hudba

Daniš, Janoška, Karvay, Kuschnir & Orchester Viva Musica!

Na záverečnom koncerte si budú môcť návštevníci vychutnať virtuózne umenie a vzájomnú súhru huslistov Dalibora Karvaya, Karola...Viac
Št 15.8.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Piknik vo Vodárenskej záhrade

Piknik vo Vodárenskej záhrade ponúka relax v prírode spojený s rôznymi aktivitami pre deti a rodiny.Viac
28.7.2024 - 25.8.2024 / Vodárenská záhrada
odporúčame!