výstava

Fero Lipták - Nad rozliatym mliekom

Galéria Nedbalka vo svojich priestoroch predstavuje maľby oceňovaného scénografa a výtvarníka Fera Liptáka. Pre vystavené diela je príznačná určitá schéma. Hlavným motívom sú postavičky, ktoré sa pozerajú na svet očami nevinného dieťaťa.
Táto akcia sa konala v minulosti

Prostredníctvom nich autor láskavým humorom a nežnou satirou podáva pohľad na spoločenské i individuálne problémy či životné skúsenosti, alebo vtipne zobrazuje rôzne ustálené slovné spojenia, pričom samotné dielo je založené na slovnej hračke.

Skvelým príkladom nám môže byť dielo Nastrelujem vlasy, kde je výstižne podané detské, doslovné chápanie slovného spojenia. Postavička tu drží v ruke zbraň, pištoľ, ktorou si nastreľuje vlasy.

Inšpiráciou mu je každodenný život, z ktorého si robí kreslené zápisky, sám ich nazýva ,,zákresníky“, ktoré neskôr prenesie ako maľbu na plátno. Ako je to aj v prípade diela Pasažieri, kde mu zdrojom námetov boli cesty vlakom.

Fascinuje ho detské videnie sveta, ktoré sa častokrát snaží preniesť na plátno. Výrazom jemu vlastným sa snaží komunikovať s percipientom a čo najviac ho vtiahnuť do dialógu. Vystavené diela sú charakteristické výraznou farebnosť a vyžaruje z nich až detská radosť zo samotného aktu tvorby.

Okrem malieb na plátno sa venuje aj linorytu, či maľbe na geotextílie. Nadšene objavuje nové formálne prostriedky ako v prípade maľby či linorytu, tak aj vo svojej scénografickej tvorbe.

Jeho maliarska a grafická tvorba bola prezentovaná na mnohých samostatných či kolektívnych výstavách na Slovensku i v zahraničí.

„Najlepšie sú obrazy, ktoré vznikajú akoby mimo mňa. Tie, nad ktorými veľa premýšľam, sú vydreté. A najhoršie. Bez nápadu je zbytočné maľovať. Často ma inšpirujú slovné hračky. Niekedy sú moje obrazy skôr kreslené vtipy.“  Fero Lipták

Kurátorka: Alexandra Kočišková

 

 

Odporúčame

divadlo

New York City Night Show

Bestseller Hello. My name is Anča Pagáčová naživo! The Big Apple v malom červenom kabarete - zážitok na zožratie! Hudobné a...Viac
22.2.2024 - 14.3.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
vážna hudba

Saxophobia: Koncert 80-členného saxofónového orchestra

Ak si neviete predstaviť, ako môže znieť orchester zložený iba zo saxofónov, tak príďte v nedeľu 3. marca do Slovenského rozhlasu...Viac
Ne 3.3.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky: koncert a krst EP vinylu

Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky vydali nedávno spoločné EP, ktorého fyzickú podobu - vinyl - uvedú do života práve na...Viac
So 2.3.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
koncert

Piazzolla v Moyzeske & Slovak Nuevo Quinteto

So 9.3.2024 / Moyzesova sieň
odporúčame!