výstava

Eva Koťátková: Zvyknite si na moje telo, mne sa v ňom žije dobre

Prvá samostatná výstava českej, medzinárodne uznávanej umelkyne, laureantky Ceny Jindřicha Chalupeckého Evy Koťátkovej v Kunsthalle Bratislava sa „vstupujúc do komplexnej pavučiny živých vzťahov na námestí“ prezentuje na prízemí inštitúcie cez veľkorozmerné okná.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátor: Jen Kratochvil 

Miesto: Kunsthalle LAB

Námestie funguje ako Petriho miska mnohovrstevnatého stretávania sa a interakcií. Takmer akoby išlo o nejaký podivuhodne usporiadaný, starostlivo konštruovaný a s úzkostlivou presnosťou choreograficky načasovaný experiment, a to napriek tomu, že to všetko pôsobí veľmi prirodzene.

"Vo svojej tvorbe Koťátková skúma, analyzuje, komentuje viacvrstvové sociálne vzťahy. Dlhodobo sa zaujíma o úlohu inštitucionalizovaných foriem moci a zavedených spoločenských jednotiek akými sú komunita, rodina či ich politicky definované kontrolné mechanizmy. Prostredníctvom svojej komplexnej umeleckej tvorby mapuje ich formatívne vplyvy na jednotlivca bez ohľadu na to, ako a či taká osoba môže alebo chce vlastne patriť k daným preddefinovaným štruktúram." uvádza Jen Kratochvil, kurátor výstavy.

Koťátkovej scénografie tvorí množstvo prvkov; abstraktné zvárané objekty, ktoré naznačujú figuratívne vlastnosti; ready made objekty s jasne rozoznateľnými odkazy ako napríklad unifikované školské stoličky; miniatúrne modely v rôznych mierkach; ručne šité kostýmy a oblečenie; koláže kombinujúce nájdený materiál doplnený kresbami, často upravené jej dcérkou alebo ďalšími deťmi; kusy reformulovaného domáceho nábytku akými sú stoly či postele; to všetko sprevádzané či utopené v hlasoch ľudí rozprávajúcich o svojich spoločenských skúsenostiach.

Eva Koťátková (*1982, Praha) vo svoje tvorbe pracuje s objektom, inštaláciou, environmetom či performanciou, pričom sa zameriava na vzťah jednotlivca a spoločnosti, skúma, akým spôsobom návyky a správania society ovplyvňujú individuálne problémy jedinca a jeho alebo jej chovanie. Je absolventkou magisterského štúdia na AVU a doktorského štúdia na UMPRUM v Prahe. V roku 2007 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého. Objavila sa taktiež medzi finalistami Future Generation Art Prize. Vystavovala napríklad na Istanbul bienále (2019), v Metropolitnom múzeu v New Yorku (2018), 21er Haus - Museum for Contemporary Art vo Viedni (2017), Sonsbeek (2016), New Museum Triennial v New Yorku (2015), Schinkel Pavillon v Berlíne (2014) či na Benátskom bienále (2013).

Vstupné je dobrovoľné

Odporúčame

film

Umenie jesť a milovať

Film, ktorý je pastvou pre oči a poctou francúzskej gastronómii, rozpráva príbeh gurmána Dodina a jeho šéfkuchárky Eugénie, ktorí...Viac
Kino Lumière / Kino Mladosť
odporúčame!
divadlo

Divadlo Štúdio tanca a Indira Chamalé Ortiz: Filomena

Príbeh vyrozprávaný tancom a pohybom sleduje postavu mladej migrantky Filomény a jej cestu k slobode a vlastnej identite.Viac
Št 11.4.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Princess Diana Of Wales (UK) + Sunk Heaven (USA) + Lénok

Trojkoncert experimentálnych projektov z Londýna, New Yorku a Slovenska.Viac
St 15.5.2024 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
letný festival

Hradby samoty XIII.

4.7.2024 - 6.7.2024 / Kaštieľ Jablonica, okres Senica
odporúčame!