V matérii a materiáloch, ktoré minimálne dôverne poznáme, tak ako gyöngyhajú lány je majsterka. Jej tvorba je ako vedomostný kvíz, čím viac vieš, máš prežité, tým viac sa zvyšuje tvoja šanca na výhru cesty (seba)poznania.
Emőkine „vyňadrenie“ ide priamo z jadra – zo srdca. Je večnou hľadačkou kľúčov, mobilov, lásky ... kto je iný? Nie sme takí hádam, my – všetci? Jej osobnosť a umenie má svoje silné miesto v stredoeurópskom kontexte umenia a zároveň je bez miesta. Lebo Emőke je aj nie je: konceptuálna umelkyňa, kresliarka, tvorkyňa objektov a inštalácií, fotografka, performérka, pedagogička, mamička, mačička, ktorá krásne človeka „učičká“. Keď ju hľadáte, tak ju nenájdete, ale vždy sa jej tvorba niekde objaví a výrazne trčí, ale nikdy nekričí.
Dôležitým zlomom v osobnom i profesijnom napredovaní bolo spoznanie sa s pedagógom Rudolfom Filom (na Šupke pôsobil od 1960-1990, na VŠVU 1990-1992), ktorý ju sprevádzal od stredoškolských štúdií. V roku 1991 ukončila Vysokú školu výtvarných umení, kde dnes pôsobí od roku 1997 v súčasnosti ako docentka kreslenia na Katedre maľby.
V jej životopise sa dá nájsť mnoho ohurujúcich údajov o oceneniach, zahraničných študijných pobytoch, zastúpeniach vo významných zbierkach, avšak osobne si myslím, že si nepotrpí na glamour look vlastného CéVé.
Oveľa viac má pre ňu zmysel intímnosť prítomného momentu a zurvalosť akou si podrobuje konkrétny materiál, z ktorého tvorí. Napríklad niťokresby, ktoré sú prezentované v Galérii Čin Čin sú fiktívnym rozhovorom Dennisa Coopera s Emou. D.C: When did you decide to be artist? E.V: As young as I can remeber.
Vyrieknutím túžby a súčasné priznanie reality o zastúpení jej diel v stálej expozícií MOMA, miniséria Prasaart, útržky z Fass booku, či len strihanie spomienok, (roz)strihanie pánskych sák svojho bývalého nebohého partnera, aby našli vtipný úžitok v tom mori bolesti, ktoré so sebou prináša jedno ľudské bytie.
Vargovej humor, nadhľad, interkontextualitu naplno ocení najmä človek, ktorý už niečo odžil, no nezatrpkol. Emőke je divá diva. Emőke is divine! Yes, Ľudmila says.
Kurátorka: Ľudmila Kasaj Poláčková
Galéria Čin Čin, utorok - piatok 14.00 – 18.30