výstava

Cena Oskára Čepana 2018

Príďte podporiť mladé slovenské vizuálne umenie na otvorenie výstavy finalistov Ceny Oskara Čepana 2018. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.10.2018 18:00, Št

Vystavujúci: Lucie Mičíková, Adam Novota, Emília Rigová, Boris Sirka

Medzinárodná porota v zložení Rainer Fuchs, Michal Novotný, Kiki Petratou a Lora Sariaslan vybrala spomedzi prihlásených umelcov a umelkýň dňa 4. júla štvoricu finalistov už 23. ročníka slovenského ocenenia s medzinárodným presahom pre autorov a autorky do veku 40 rokov. Vo finále Ceny Oskára Čepana 2018 sú: Lucie Mičíková, Adam Novota, Emília Rigová a Boris Sirka. 

Intenzívna komunikácia organizátora a kurátorky s finalistami začala vzájomnými stretnutiami a návštevami ich ateliérov v Prahe, Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Ako pracovné priestory pre každodennú umeleckú prax autorov a autoriek sa stali východiskom pre uvažovanie o ich prezentácii vo fotografiách a v krátkych filmoch. Výstava, ktorá je najdôležitejším odborným a komunikačným výstupom Ceny Oskára Čepana 2018, vznikala organicky v konštruktívnej spolupráci celého tohtoročného tímu

Náročný ne-výstavný priestor ikonickej stavby bývalého obchodného domu Dunaj v centre Bratislavy podporil aj kontext projektu, ktorý nie je len pokračovaním užitočnej štafety oceňovania a podpory kariéry mladých tvorcov, ale aj relevantnou a progresívnou inštitúciou súčasného vizuálneho umenia v artikulácii toho, čo je aktuálne a príspevkom do súčasného globálneho umeleckého diskurzu. Opustené kancelárie s ich pamäťou a s výhľadom na námestie boli svedkom najväčších revolučných zmien v nedávnych dejinách krajiny. Dnes sú ruinou, ktorú obsadili umelci a ich vízie, ich kreativita im dala druhý život, odpočítava im nový čas. Vyjadruje to podtitul výstavy Time After Time, ktorý implikuje nielen veci minulé, ale aj nádej do budúcnosti. 

V po-pravdivej spoločnosti sa od základu otriasajú jej hodnoty a inštitúcie. Cena Oskára Čepana 2018 v dielach svojich protagonistov reflektuje tieto aktuálne témy a na spoločnej výstave, ktorá má fungovať ako komunikačný celok, prichádza s ideami, ktoré na utópie a dystópie, problematiku identity a tela, nazerajú už poučene, zrelo a z nadhľadu. Zo svojej generačnej perspektívy prezentovaní umelci pracujú s týmito pojmami ako s prvkami stavebnice zložitej, mnohovrstevnej reality, ktorú reflektujú vo svojich individuálnych jazykoch a rôznymi médiami: maľbou, kresbou, inštaláciou, videom, fotografiou, hudbou, živou performanciou, zásahom do verejného priestoru, participatívnym projektom a virtuálnou realitou. Vďaka zmene štatútu Ceny mohli umelci v tomto ročníku vystaviť spolu s novými aj staršie diela, resp. také, na ktorých už dlhšie pracujú. Čítanie chvejivých hraníc medzi viditeľným a neviditeľným podporuje aj architektonické riešenie výstavy, ktoré komplikovaný priestor na jednej strane zjednocuje, na druhej strane ho rešpektuje a vytvára skôr komunikačné spojenia, než ohraničenia jednotlivých diel a inštalácií. 

V sprievodných programoch Ceny Oskára Čepana 2018 budú mať diváci možnosť stretnúť finalistov naživo v rámci ich autorských programov, navštíviť diskusie a komentované prehliadky výstavy, workshopy pre deti aj dospelých. Presné konania a obsah podujatí oznámime priebežne na sociálnych sieťach a celý kalendár podujatí sprístupníme na vernisáži výstavy 4. októbra. 

Slávnostné vyhlásenie víťaza sa uskutoční po zasadnutí medzinárodnej poroty 25. októbra 2018 a bude komunikované ako samostatný event.

 

Odporúčame

koncert

Skunk Anansie

Na Slovensku vystúpi kultová britská kapela Skunk Anansie. V Bratislave odohrajú plnohodnotný koncert, na ktorom pri príležitosti...Viac
Št 1.8.2019 / Majestic music club
odporúčame!
party

Psychotic Reaction

Na ďalšie pokračovanie úspešnej 60’s párty sa môžte tešiť už 23-eho Marca.Viac
So 23.3.2019 / Fuga
odporúčame!
film

Desať dní, ktoré otriasli svetom + B-Complex

Klasický sovietsky nemý film v spojení s drumandbassovou hudbou? Len jediný raz a len na Febiofeste! Projekcia filmu Sergeja M...Viac
Ne 24.3.2019 / Café Berlinka SNG
odporúčame!
standup / talkshow

Pančlajn

St 17.4.2019 / Dunaj˜
odporúčame!