výstava

Barvy chorvatské Moravy

Výstava prezentujúca dejiny a kultúru Chorvátov v Českej republike, ktorí na toto územie prišli rovnako ako Chorváti na Slovensko v 16.storočí a žijú tam dodnes.

Táto akcia sa konala v minulosti


Chorvátske menšiny žijú v niekoľkých dnešných európskych štátoch. V niektorých podunajských krajinách sa Chorváti usadili ešte na začiatku a v priebehu 16. storočia, keď ich osmanské vpády nútili opúšťať svoju domovinu. Sú to Chorváti, ktorí dnes žijú v Rakúsku, na Slovensku, v severozápadnej časti Maďarska a ktorí sú súčasťou korpusu burgenlandských Chorvátov. V dôsledku osmanských výbojov sa Chorváti, prichádzajúci prevažne zo severných a centrálnych oblastí Chorvátska, usadili ešte aj severnejšie - na Morave, v dnešnej Českej republike.

Československá vláda sa po roku 1918 správala k Chorvátom nepriateľsky a pokúšala sa o ich asimiláciu. Po Mníchovskej dohode, kedy pohraničné územie južnej Moravy pripadlo Nemecku, českú asimiláciu vystriedala nemecká. Chorváti dostali automaticky nemecké občianstvo a museli nastúpiť do nemeckej armády. Po skončení vojny sa Chorváti vrátili na južnú Moravu, avšak takmer od začiatku boli tŕňom v oku komunistom. Moravskoslezský Zemský národní výbor v roku 1948 rozhodol o rozptýlení chorvátskeho obyvateľstva po severnej a strednej Morave. Už v roku 1954 štát uznal protiprávnosť svojho konania, ale návrat Chorvátov do pôvodných obcí nepovolil.

Zmenou spoločenských podmienok po roku 1989 sa vytvorili nové a priaznivejšie podmienky pre obnovu a zachovanie chorvátskych tradícií aj na tomto území južnej Moravy. Panelovou výstavouBarvy chorvatské Moravy si organizátori Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR, z.s., Chorvátsky kultúrny zväz na Slovensku a Slovenské národné múzeum - Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku chceli pripomenúť a návštevníkom priblížiť práve históriu, kultúru a spôsob života príslušníkov tejto chorvátskej etnickej diaspory z okolia obcí Pavlov, Novosedly, ale predovšetkým z Jevišovky a jej okolia.

Výstava je prístupná pre verejnosť do 25. augusta 2019 v priestoroch Slovenského národného múzea - Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici č. 68 v Bratislave - Devínskej Novej Vsi počas otváracích hodín múzea.

Odporúčame

iná akcia

Prežili sme holokaust: hudobno-filmové pásmo spomienok

Št 23.5.2024 / DK Zrkadlový háj
odporúčame!
koncert

Karol Mikloš & Nylon Union

Karol Mikloš momentálne s kapelou dokončuje svoj prvý slovensky spievaný album, ktorý bude pri jeho premiére v klube pod lampou...Viac
So 20.4.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
vážna hudba

Gershwin, Ravel

2.5.2024 - 3.5.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
koncert

Spiritual Front (ITA)

Spiritual Front je talianska neofolková hudobná skupina, ktorá vznikla v Ríme v roku 1999. Ich hudba v mnohom pripomína tvorbu...Viac
Št 13.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!