výstava

Bart Heynen: Dads

Výstava Barta Haynena je súčasťou programu festivalu OFF Bratislava, čím zároveň kurátori napĺňajú cieľ galérie byť paralelným projektom tohto každoročného podujatia. Tomuto zámeru zodpovedá aj téma vystaveného cyklu Otcovia (Dads), ktorou, v súlade s festivalovou témou Rodinný portrét, dochádza k mapovaniu rôznorodého chápania rodiny v modernej spoločnosti.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
21.10.2021 18:00, Št

Bart Heynen niekoľko rokov fotografoval rodiny amerických gayov, ktorí si po legalizácii manželstiev párov rovnakého pohlavia v USA mohli začať plniť svoj sen a vychovávať spoločne deti. Zábery zo súkromia viacerých domácností možno formálne rozdeliť do dvoch skupín, ktoré sa navzájom dopĺňajú.

Nachádzame tu jednak scény (inscenované i neinscenované) z bežného chodu rodiny a jednak štylizované portréty naaranžované v domácom prostredí, pričom hranica medzi jedným a druhým žánrom fotografie je často veľmi tenká. Táto skladba Heynenovho projektu bola pre organizátorov kľúčom k zostaveniu dvoch samostatných výstav so svojbytným konceptom.

Kým priamo do festivalovej prehliadky v OD Dunaj je začlenený výber založený primárne na každodenných výjavoch dokumentovaných rodín, v Galérii FOG sa kladie dôraz na portréty. Týmto prístupom sa kurátori snažili vyhnúť dojmu opakovania vizuálnych motívov a myšlienkového posolstva, ale pritom vniesť do oboch kurátorských konceptov prvok kompatibility, ktorý po prezretí obidvoch výstav ponúkne celistvý pohľad na projekt Otcovia. Zároveň však každá z nich poskytuje plnohodnotný zážitok aj samostatne.

Téma rodičovstva partnerov rovnakého pohlavia je stále nová a nie každá krajina sa s ňou uspokojivo vyrovnala. Aj na Slovensku sa spoločnosť pomerne radikálne rozdeľuje v otázke legalizácie týchto partnerstiev, a teda aj ich rodičovstva. Ponúka sa preto o dôvod viac predstaviť tento projekt z amerického prostredia aj u nás. Heynenovi sa podarilo veľmi autenticky zachytiť atmosféru rodinného prostredia, ktoré sa v tom podstatnom nijako nelíši od konzervatívnych predstáv o rodine, a tak nám toto dielo pripomína, že umenie má v neposlednom rade aj mienkotvornú funkciu.

Bart Heynen je portrétny fotograf pôvodom z Belgicka, ktorý žije a pracuje v New Yorku. Vyštudoval na Vrije Universiteit Brussel a tiež študoval na International Center of Photography. Vydal tri monografie: Waterlanders (2011), Slapers (2016) a Dads (2021).

Otváracie hodiny: Štvrtok - Sobota : 15:00 - 19:00. (V iné dni na základe dohody.)

Odporúčame

výstava

Bienále ilustrácií Bratislava 2021

15.10.2021 - 28.2.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2021 - 30.9.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Krása nevídaná

22.1.2022 - 26.1.2022 / DPOH Mestské divadlo
odporúčame!
film

Leto 85

Režisér François Ozon sa vracia ku koreňom majstrovsky vyrozprávaných príbehov, a v tomto prípade nám dokonale sprostredkuje...Viac
So 22.1.2022 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!